Dışişleri Bakanlığı Kuzey Irak için vatandaşları uyardı

ABD ve diğer ülkelerden sonra Türkiye’de Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile vatandaşlarını Kuzey Irak bölgesi ile ilgili uyararak bölgenin güvensiz olduğunu bildirdi.


Dışişleri Bakanlığı Kuzey Irak için vatandaşları uyardı

Dışişleri Bakanlığı, Irak’ta bulunan ve Irak’a seyahat etmeyi planlayan vatandaşları uyardı. Son dönemde Barzani yönetimince bağımsızlık ilan edilmesine yönelik atılan adımlar ve bölgede yaşanabilecek olan olası savaş durumuna karşı ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkeler vatandaşlarını bölgeye gitmemeleri ve Irak’ta bulunmamaları konusunda uyarırken, Türkiye tarafından da Irak’ta olan veya seyahat etmeyi planlayan vatandaşların dikkatli olması önerildi. Vatandaşların olası bir durumda veya bilgiye ihtiyaç durumunda her türlü Türk yetkililer ile Konsolosluk, Büyükelçilik ve yetkililer ile iletişime geçebilecek oldukları açıklandı.

GÜVENLİK SIFIRA KADAR İNDİ

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan uyarının yanında bölgede Irak’ta başta olmak üzere güvenliğin Avrupa ülkeleri ve ABD ile Asya’ya oranla çok daha fazla geride ve düşüşte olduğu biliniyor. Hemen Türkiye’nin sınır hattında olan Suriye terör örgütlerinin ana yuvası haline gelmişken, Irak ve İran’da da terör örgütlerinin fazlası ile barındığı bilinmekte. Hükümetin uyarısının dikkate alınması ve bölgeye seyahat ederken dikkat edilmesi büyük önem taşıyor.

SINIRDA HAREKETLİLİK

Referandum sonrasında gerek Barzani gerek dünyanın diğer ülkelerinden liderler tek tek referandum ile ilgili açıklamalar yapıyor. Türkiye süreci başından sonuna kadar takip etmekteydi ve referandum öncesinde sınır hattı boyunca askeri bir tatbikat gerçekleştirdi. Sınıra çok sayıda asker ve zırhı aracın yığılması olası bir savaşın habercisi olarak nitelendirildi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Hakan Atilla Davasına Türkiye’den sert tepki

Hakan Atilla Davasına Türkiye’den sert tepki

ABD'de süren Hakan Atilla davasıyla alakalı açıklama yapan Dışişleri, karar için "Haksız ve talihsiz bir gelişme." ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz