Diyarbakır’da müzisyenler bahşiş için eylemde

Diyarbakır’da müzisyenler tarafından bahşiş için yapılan eylem renkli karelerin oluşmasına sebep oldu. Eylemin ne için yapıldığını tam olarak anlamayan halk polisin müdahale etmesinden korkarak uzaktan seyirci olmayı tercih etti.


Diyarbakır’da müzisyenler bahşiş için eylemde

Polis müdahale eder endişesi ile parktakiler eylemin olduğu bu köşeye gitmiyor, uzaktan seyretmeyi tercih ediyor.

Ama halay çekenlerin başından atılan paralar çocukların ilgisine sebep oldu. BBC Türkçe’den Hatice Kamer’in verdiği habere göre, bu eylemde halay çekenler de davul zurna çalanlar da düğün salonlarında müzik yapan grupların mensupları.

Renkli görüntülerin yaşandığı bu eylem, Diyarbakırlı müzisyenler tarafından yapılıyor. Kimi enstrüman çalışıyor kimisi solist ama bu akşam tek kendileri için çalıp oynayacaklar.

Pazar günü bu parkta başlattıkları bu eylemin maksadı, düğün salonlarında kaldırılan bahşiş, diğer ismiyle alatura uygulamasına geri dönülmesi.

Sosyal medya üzerinden örgütlenme

Sosyal medya hesapları üzerinden örgütlenen müzik severler parkta toplanarak basın açıklamasında bulunuyorlar.

200’ü aşkın düğün salonun bulunduğu Diyarbakır’da üç gündür 70 salonda canlı müzik hizmeti verilemiyor. 50 salon lüks denebilecek kategoride.

Salon sahiplerine karşı yapılan eylemde bir araya gelen müzisyenlerden biri, “Düğün salonu sahiplerine karşı biz de kazan yerine enstrümanlarımızı kaldırdık” diye espiri yaptı.

Ses sanatçısı İbrahim Nuhat, bu eylemin başını çekiyor. Arkadaşlarının senelerdir verdiği mücadelenin başarısızlığına vurgu yapan Nuhat, yaklaşık 70 salonda üç gündür canlı müzik yapılmadığını belirtiyor.

İbrahim Nuhat, pazartesi gününe kadar salon sahiplerine süre tanıdıklarını, talepleri gerçekleşmezse Diyarbakır’daki bütün düğün salonu müzisyenlerinin iş bırakma eylemi gerçekleştireceklerini bildirdi.

Müzisyenler davul ve zurna eşliğinde halay çekerek slogan atmayı sürdürüyor.

Bu sefer ellerinde mendil yerine sahte bir dolarlar görülüyor. “Bir dolar, sahte dolar, işte hepimizin yaşamını mahveden bir dolar” diyerek önce mendil gibi sallıyor. Arkadaşı da halayın sonunda sahte doları yırtıp savuruyor.

Seyirciler arasında biri “Bir doların gerçeği de, sahtesi de çok can yakıyor” diyerek alkış yapıyor. Sanatçı Nimetullah Yıldız müzisyenler adına son sözü söyleyerek açıklamayı tamamlıyor:

“Bahşiş yoksa delilo da yok!”

Müzisyenler istekleri için Diyarbakır’da tanınan bir düğün salonu kompleksinin yetkilileri ile görüşmek istemiş. Fakat görüşme talebi kabul görmemiş.

Yazar: Niyazi Topcu

Niyazi Topcu
Niyazi Topcu, 1980 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. 1998 yılından buyana bilişim ve medya sektöründe başarılı çalışmalara imza atmıştır. Siyaset alanında faal olan Topcu, çeşitli habercilik alanında da başarılı haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bodrum büyük bir deprem bekliyor

Bodrum büyük bir deprem bekliyor

Prof. Dr. Ahmet Ercan yaptığı açıklamada Bodrum bölgesinde büyük bir deprem beklediğini ifade ederek vatandaşları uyardı.

Bir Cevap Yazın

İsminizi yazmadan "Misafir" şeklinde yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız uygun görülürse 30 dakika içerisinde yayına alınacaktır.

Yorum Yaz