17 Ağustos 2017 Perşembe

Diz Ağrısı ve Tedavi Yöntemleri

Diz eklemini meydana getiren yapılardaki bozukluğa göre değişik sebeplere bağlı olarak değişebilir. Dizdeki dokulardan herhangi birinin zedelenmesi durumunda dizde ağrı ve hareket kısıtlığı oluşur.


Dizde üç kemik ve iki eklem vardır. Özellikle diz eklemini meydana getiren diz kapağından ayrı olarak femur denilen üst kısımdaki ve özellikle tibiofemoral dizin alt kısmındaki kemiklere ait bir problem diz ağrısına sebebiyet vermektedir. Eklemin etrafındaki bağ dokusu üst ve alt kemiğin arasındaki şoku emen bacağın rahat hareket etmesini sağlayan menüsküs denilen C harfi şeklindeki yapılardaki bozukluklar diz ağrısına en sık sebep olan durumlardır.

Diz Ağrısı ve Tedavi Y?ntemleri

Diz Ağrısının Nedenleri

Dizin hasar görmesini engellemek için görev yapan su kesecikleri vardır. Bunların iltihapları bursit ve tendinit gibi hastalıklarda dizde sık ağrıya neden olan durumlardır.

Ağrılar yanlış bir harekete bağlı olarak veya spor aktivitesi, ani bir hareket sırasında bağların ve menüsküsün yırtılmasına bağlı olabilir. Özellikle 55- 60 yaşından sonra ayakta fazla kalan kişilerde ve kilo problemi olan kişilerde eklem hasarına bağlı olarak gelişen kireçlemeler ağrıya yol açar. İltihaplı romatizmalarda yaş ayırt etmeksizin dizde ağrı, şişlik, ısı atışıyla kendini gösteren romatizmalar çok sık diz ağrısına sebep olmaktadır. Yaralanma ve kireçlemelerden farkı ağrı kesicilere cevap vermemesi, sürekli ağrıması, ağrıyla birlikte şişlik ve ısı artışının da olmasıdır.

Diz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Diz ağrılarında önce bu ağrıyı meydana getiren sebep belirlenir ve bu sebebe göre tedavi yöntemi seçilir. Menüsküs yırtıkları ve diz yaralanmaları derecesine göre bazen fizik tedavi ve istirahat ile tedavi edilebilirken bazen de cerrahi uygulamalar gerekebilir. Tedavi yöntemleri fizik tedavi ile kombine edildiğinde sonuç daha yüz güldürücü olmaktadır. Lazer ağrı bandı ve kaplıca gibi yöntemlerle tedavi uygulanmaktadır.

Diz Ağrısına Yakalanmamak İçin Yapılması Gerekenler

En az iki defa 10’ar dakika süren hafif egzersizler yapmak. Eğer kilo probleminiz varsa fazla kilolarınızdan kurtulun. Uzun süreli ve yorucu yürüyüşlerden kaçının. Ağır eşyalar taşımayın. Ayakta fazla kalmamaya dikkat edin. Düz topuklu ve yumuşak tabanlı ayakkabılar tercih ediniz. Günlük diz egzersizleri yapın. Bacak kaslarınızı çalıştırmaya özen gösterin. Dizlerinizi sert zemin üzerine koymaktan kaçının.

İlginizi Çekebilir

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Eğer sigara kullanan, gün içersinde çay ve kahve tüketimi oldukça fazla olan bir bireyseniz hiç şüphesiz karşılaştığınız en büyük problemlerden birisi de diş sararmasıdır. Her ne kadar kaliteli diş macunları kullansanız da içerdiği kimyasallar ile dişlerinizde istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz ve bu noktada doğal diş beyazlatma teknikleri ile en güzel sonucu alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir