Doğalgaz projesi TürkAkım yarı yolu tamamladı!

Doğalgaz ihracatı için büyük önem taşıyan TürkAkım projesinde yolun yarısı tamamlandı. 930 kilometre olarak inşa edilecek olan birinci hattın 530 kilometresi tamamlandı.


Doğalgaz projesi TürkAkım yarı yolu tamamladı!

Gerek soğuk kış aylarında ısınabilmek gerekse ekonomik büyümenin en mühim parçası olan imalatı sürdürebilmek için doğalgaza ihtiyacımız var. Bütün dünyada her geçen sene artan doğalgaz talebi ile alakalı Türkiye açısından son zamanın en mühim projesi olarak TürkAkım ön plana çıkıyor.

Rusya’nın ve Avrupa’nın en kuzeyi hatta Kuzey Kutup dairesi bölgesinden çıkarılan doğalgazın Türkiye’ye ulaştırılması için yeni bir hat olacak TürkAkım’da inşaat son sürat devam ediyor.

Karadeniz’in altında devam eden boru döşeme sürecinin yarısı geçilmiş vaziyette. Açıklanan son verilere göre, 930 kilometre uzunluğundaki birinci hattının deniz kısmındaki 530 kilometresi inşa edildi. Boruların Türkiye’de karaya çıkacağı bölge olan Kıyıköy’de de ilk kazma vuruldu. 2019 senesinde Türkiye’ye ilk gazın ulaşması bekleniyor.

Şimdi TürkAkım projesi ve Rus gazı ile ilgili bilinmesi gereken ayrıntıları inceleyelim…

TürkAkım ile Türkiye’ye gelecek olan Rus gazı, Sibirya’nın Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi sınırları içerisindeki beş bin kilometreden daha geniş bir alana yayılan doğalgaz sahalarındançıkarılıyor. Türkiye’ye gaz getiren Mavi Akım ve Batı Hattı’ndaki doğalgazın kaynağı da bu bölgelerdeki kuyular…

Hava sıcaklığının çoğunlukla eksi 40 derecenin altında olduğu Novi Urengoy çevresinde bulunan doğalgaz sahaları, Gazprom’un doğalgaz imalatının yüzde 70’inden fazlasını karşılarken, 12 trilyon metreküp gaz rezerviyle dünyanın ikinci ve Rusya’nın da en büyük doğalgaz kaynağı konumunda bulunuyor.

Sibirya’nın Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi’nde kutup dairesi civarında beş bin kilometreden daha geniş bir alana yayılan Urengoy sahasında doğalgaz, doğalgaz kondensatı ve petrol üretiliyor.

Rusya’daki kaynağından çıkarılan doğalgaz, çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra saatte boru hatlarına iletiliyor. Saatte 60 km hızla ilerleyen gazın Türkiye’ye varması ortalama 6 gün sürüyor.

Karadeniz’deki borular 2 kilometreyi aşan derinlikte döşeniyor. Toplam 940 km uzunluğundaki hat boyunca yan yana iki boru bulunuyor. Rusya’daki doğalgazı Türkiye’ye taşıyacak olan hattaki borular, 81 cm çapında, çeperleri ortalama 4 cm kalınlığında, her biri 12 metre uzunluğunda ve 9 ton ağırlığında…

Yaklaşık 75 bin tane boru birbirine kaynaklanarak birleştirilip dünyanın en büyük inşaat gemisi olan Pioneering Spirit tarafından deniz tabanına bırakılıyor.

Söz konusu borulardan ilki yalnızca Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacı için kullanılacak. İkinci boru ise Avrupa’ya gidecek. Devam eden inşaat sürecinde ilk olarak ilk boru döşenecek ve gaz Türkiye’ye ulaşacak.

Sonraki süreçte dünyanın en büyük inşaat gemisi olan Pioneering Spirit tekrar inşaat sahasına dönerek ikinci boruyu döşeyecek. Bu ikinci boru Kıyıköy’den sonra Bulgaristan yahut Yunanistan üstünden Avrupa’ya açılacak.

Boru hattının karaya çıktığı noktada, yani Kıyıköy’de inşa edilecek alım terminalinde, deniz kesimindeki borulardan gelen doğalgaz, hacmi ölçülüp sıcaklık ve basıncı kontrol edildikten sonra kara boru hatlarına aktarılacak. Alım terminalinde doğalgaz depolaması yahut elektrik imalatı gerçekleştirilmeyecek. Alım terminalinden sonra Lüleburgaz’da Türkiye’nin dağıtım şebekesine bağlanacak ilk kara hattını BOTAŞ inşa edecek. Avrupa’ya ilerleyecek öbür kara hattı ise BOTAŞ-Gazprom ortak şirketi tarafından yapılacak.

Rus gazını Türkiye’ye taşıyan halihazırda iki boru hattı bulunuyor. Mavi Akım ve Batı Hattı. TürkAkım projesinde planlandığı gibi 2019 senesinde doğalgazın verilmesiyle Batı Hattı üstünden Türkiye’ye gaz ihracatı sonlandırılacak. Bu yönüyle bakıldığında TürkAkım, Türkiye’ye senede 14 milyar metreküp doğalgaz taşıyan Batı Hattı’nın yerine geçecek.

Projeyle taşınacak 31,5 milyar metreküp doğalgaz, 15 milyon hanenin bir senelik enerji ihtiyacını karşılamaya yetecek bir miktar.

31.5 milyar metreküp, 370 LNG gemisinin taşıyacağı doğalgaza yahut 15 milyon hanenin kullanacağı doğalgaza eşit.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz