Doğu Anadolu’da köylü bu kez kar duası için toplandı

Doğu Anadolu Bölgesi’nde, son 40 senenin en kurak kışı yaşanırken, Muş’un merkeze bağlı Çatbaşı köyünde yaşayanlar, cami imamıyla beraber ‘kar duası’ gerçekleştirdi.


Doğu Anadolu’da köylü bu kez kar duası için toplandı

Doğu Anadolu Bölgesi’nde, son 40 senenin en kurak kışı meydana gelirken, Muş’un merkeze bağlı Çatbaşı köyü sakinleri, cami imamıyla beraber ‘kar duası’ yaptı. Köylüler, kuraklık sebebiyle buğday ve arpa ürünlerinin başak verdiğini, kar yağmaması halinde havanın don yapmasıyla ürünlerin çürüme olasılığının yüksek olduğunu belirtti.

Doğu Anadoluda köylü bu kez kar duası için toplandı

“ÜRÜNLER YETİŞMEZ, MAHVOLURUZ”

Çatbaşı köyü sakinleri, camide, ikindi namazını kıldıktan sonra köy mezarlığına gidip, imam Ayhan Aymelek’in yaptığı ‘kar ve yağmur duası’na ellerini açarak, eşlik etti. Köy imamı Aymelek, “Meteoroloji verilerine göre, son 40 senenin en kurak mevsimi meydana geliyor. Geçen sene, bu zaman Muş’ta, 1,5 metre kar bulunurken, bu sene kardan eser yok. Havaların sıcak gitmesi, köylüleri endişelendiriyor; çünkü geçim kaynağı olan tarıma bağlı buğday, arpa, şeker pancarı ağırlıklı ürünler yetişmez ve mahvolurlar. Kuraklık yaşanırsa verim olmayacağı endişesi ile köylülerle beraber mezarlığa gelerek, toprağın istediği kadar yağış vermesi için Allah’a dua ettik” diyerek konuştu.

Yağacak karın, üstünü örtmesiyle ürünlerin zarar görmeyeceğini söyleyen köylüler, kar yahut yağmur yağması için dua ettiklerini belirtti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Doğu Anadolu’da kar yağışına teslim oldu!

Doğu Anadolu’da kar yağışına teslim oldu!

Doğu Anadolu Bölgesi tekrardan kar yağışının etkisi altına girdi. Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 6 dereceyle Erzurum’da ölçüldü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz