Doğu Guta’da yürütülen barış görüşmelerinden sonuç çıkmadı!

Doğu Guta’da, insanlığın yok olduğu yerde barış yapılması için yürüteülen görüşmelerde sonuca varılamadı. BMGK tasarısının oylaması bugüne ertelendi.


Doğu Guta’da yürütülen barış görüşmelerinden sonuç çıkmadı!

Suriye’de bir ay “insani ateşkes” talep eden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) karar tasarının kabul edilmesi için yürütülen görüşmelerde uzlaşma sağlanamadığı için oylama ertelendi.

PAZARLIKLAR YAPILIYOR

İsveç ile BMGK şubat ayı dönem başkanı Kuveyt tarafından hazırlanan tasarının oylanması kapalı kapılar ardında bütün gün süren pazarlıklar sebebiyle birkaç defa tehir edildi.

Kuveyt’in BM Daimi Temsilcisi Mansour Al-Otaibi, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “şimdiye kadar bir uzlaşı sağlanamadığını”, görüşmelerin devam ettiğini ve tasarıyı bugün yerel saatle 12.00’de (TSİ 20.00) oylamaya sunmayı planladıklarını belirtti.

“KAÇ İNSAN DAHA ÖLECEK”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rusya’yı oylamayı geciktirmekle suçlayarak, “Güvenlik Konseyi oylama üstünde uzlaşana dek kaç insan daha ölecek? Suriye halkı bekleyemez.” ifadelerini kullandı.

Tasarı, Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejimin kuşatması altında bulunan Doğu Guta’daki 700 kişinin tıbbi tahliyesi için bir ay insani ateşkes talep ediyor.

İNSANİ VAZIYET ALARM VERİYOR

İnsani ateşkesin ülke genelini kapsadığı söylenen tasarıda, özellikle rejimin kuşatması altında olan insani vaziyetin “alarm verdiği” Doğu Guta dahil 4 bölgede kuşatmanın kaldırılması ve bütün askeri operasyonların durdurulması isteniyor.

“Üzerinde uzlaşmaya varılamadığını”, bu haliyle desteklemeyeceklerini ve bazı değişiklikler önerdiklerini açıklayan Rusya’nın ise nasıl bir tutum sergileyeceği henüz bilinmiyor.

BMGK’de bir tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9’unun lehte oy vermesi ve daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’dan herhangi birinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz