Dolandırıcılar çipli kimlik kullanarak banka hesaplarını boşaltmış

Siber polisi, banka müşterilerinin hesaplarını soyup soğana çevirip milyonluk vurgun gerçekleştiren çetenin, sahte belgelerle başkası ismine parmak izi verip çipli kimlik çıkardığını ortaya çıkardı.


Dolandırıcılar çipli kimlik kullanarak banka hesaplarını boşaltmış

Siber Polisi’nin 35 kişilik dolandırıcılık çetesine yaptığı operasyon bir güvenlik açığı ortaya çıkardı. Çete liderinin, Bilecik’te sahte belgelerle Hayrullah Y. ismine çipli kimlik aldığı tespit edildi. Çipli kimlikler için parmak ve avuç içi izi alan nüfus müdürlükleri, eski kayıtlar olmadığı için karşılaştırma yapamıyor.

35 KİŞİLİK ÇETE ÇÖKERTİLDİ

Sabah’ın haberine göre, İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bilgilerini ele geçirdikleri banka müşterilerinin hesaplarını sahte kimliklerle boşaltan 35 kişilik bir çeteyi çökertmiş ve 22 çete mensubu tutuklanmıştı. 1 milyon TL’yi aşan vurgun yapan çeteye bilgileri sızdıran bankacılar Hilal B. ile Eray A. da cezaevine konuldu. Operasyon, yeni kimliklere yönelik bir güvenlik açığını da ortaya çıkardı. Firari çete lideri Osman Ö.’nün sahte belgelerle başkası ismine ‘çipli kimlik’ aldığı tespit edildi. Çipli kimlik çıkarılırken nüfus müdürlükleri kişinin parmak ve avuç içi izini alıyor. Bilecik’te yaşayan ve kimliğini yenilemeyen Hayrullah Y. ismine sahte belgeler ve parmak izi veren çete lideri, bu yolla çipli kimlik çıkardı.

ESKİ KAYITLAR YOK

Bilecik’te gözaltına alınan Osman Ö.’nün üstünde sahte kimlik de bulundu. Savcılık çipli sahte kimliğe araştırılmak üzere el koydu. Çipli kimlikler için parmak ve avuç içi izi alan nüfus müdürlüklerinin eski kayıtlar olmadığı için karşılaştırma yapamadığı, yeni kimliklerini almayan kişilerin kimlik müracaatlarını hızlandırmaları gerektiği bildirildi. Ismine kendisinden önce sahte çipli kimlik alınan kişilerin kimlik müracaatlarında parmak izlerini verdiklerinde vaziyeti fark edebilecekleri ifade ediliyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Sahte kimlik kullanarak onlarca kişiyi dolandıran ‘Binbir surat Ayhan’ yakalandı!

Sahte kimlik kullanarak onlarca kişiyi dolandıran ‘Binbir surat Ayhan’ yakalandı!

Polis rozeti ile sahte emniyet müdürü, savcı, avukat kimliğiyle birçok kişiyi ağına düşürüp dolandoran Ayhan G. tutuklandı. Cezaevi firarisi olduğu söylenen 'Binbir surat Ayhan', "Kâtipliğini yaptığım avukat öldü, cübbeyi ondan edindim. Şikayetçiler doğru söylüyor paralarını aldım, pişmanım" ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz