Dolar ve Euro’da referandum çıkışı

Kuzey Irak bölgesinde yapılan referandum sebebiyle bugün sabah saatlerinden itibaren döviz kurlarında yükseliş gözlemlendi. Yükselişin referandumun ardından devam edeceği düşünülüyor.


Dolar ve Euro’da referandum çıkışı

Dolar Irak’ta yapılan referandum dolayısı ile rekor kırdı. Türk Lirası karşısında sabah saatlerinden bu yana 4 kuruşluk bir artış yaşayan ve milyarlarca dolarlık borcun Türk ekonomisi üzerine yüklenmesine neden olan 4 kuruşluk artışın, ilerleyen saatlerde daha fazla artabilecek olduğu tahmin ediliyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Barzani öncülüğünde yaptığı referandumun git gide daha fazla sıcak hale gelmesi ve neredeyse referandumda vatandaşların tamamına yakınının evet oyu verecek olduğunun tahmin edilmesi bölgede nabzı daha fazla yükseltiyor. Sabah saatlerinden itibaren dolar başta olmak üzere Euro aynı şekilde olağanüstü bir yükselişe geçerken, Euro’nun 4.20 TL seviyesini aştığı gözlemlendi.

DOLAR VE EURO’NUN ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR

1 sene öncesine oranla daha iyi seviyede olmasına rağmen hala daha çok yüksek rakamda olan Euro ve doların TL karşısında sürekli güç kazanan para birimleri olduğu biliniyor. Hükümetin Euro ve dolar konusunda aldığı önlemler yetersiz kalırken, Merkez Bankası’nın gerekli olan adımları atmasına rağmen daha sert adımların atılmaması durumunda dolar ve Euro’da gelecek günlerde çok daha fazla yükselişin olacağı tahmin ediliyor.

ACİL ÖNLEM ALINMALI

Döviz kurlarındaki bu yükseliş vatandaşları ve esnafı da çok rahatsız ediyor. Geçtiğimiz dönemlere nazaran TL ile dolar arasındaki farkın hızlı bir şekilde açılması yatırımcıları ürkütüyor. Hükümet kanadından ekonomik açıdan bir sıkıntı görülmediğine dair açıklamalar yapılsa da vatandaşların tedirginliği devam ediyor. Ekonomi uzmanları bu konu ile ilgili acil olarak önlemler alınması gerektiğini aksi taktirde ilerleyen günlerde daha büyük problemler çıkabileceğini belirtiyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Dolar kaç lira oldu? 18 Ocak 2018

Dolar kaç lira oldu? 18 Ocak 2018

Dolar/TL, güne düşüşle başlamasının ardından 3,8080 seviyesinde dengelendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz