Döviz fiyatları rekor kırmaya devam ediyor

Kuzey Kore ve Irak’ta gerçekleştirilen Kürdistan referandumu gibi sorunlar Türkiye’de etkisini göstermeye başladı. Döviz fiyatları rekor üzerine rekor kırıyor.


Döviz fiyatları rekor kırmaya devam ediyor

Euro yeni rekorunu kırdı. Türk Lirasının değeri günden güne daha fazla değer kaybedip vatandaşları daha fazla fakirliğe mahkum ederken, hükümetin önüne geçecek engeller getirmemesi doların ve Euro gibi değerli para birimlerinin daha fazla değer kazanmasına neden oluyor. Dolar ve Euro’da yaşanan artışın son günlerde Irak’ta yapılan Kürdistan referandumu dolayısı ile yükseldiği ifade edilirken, 2. Gün (Bugün) Türkiye tarafından yaptırımların başlaması ve askeri müdahale seçeneklerinin değerlendirilmesi tahmin ediliyor. Ancak bunların etkisi ile birlikte başta Euro olmak üzere dolar ve diğer değerli altın ve benzeri ürünlerin fiyatları alt düşüşe geçecek olduğu yerde yükselişini en yüksek seviyeden sürdürüyor. Dolar ve Euro’da yaşanan en ufak 1 kuruş artış Türk ekonomisi yani vatandaşlar için milyarlarca dolar ek ve boş borca işaret ederken, önlemlerin yetersiz olduğu biliniyor.

EURO YENİ REKORUNU KIRDI

Merkez Bankası tarafından açıklanan kur ve göstergelere göre Euro tarihin en büyük zirvesini yaparak 4.21 TL seviyesine yükseldi. Dolar ise 3.40 TL seviyesinde olduğu seviyelerinden 3.55 TL seviyelerine yükselerek büyük bir artış yaşamış oldu. Döviz kurları güncellenen bu fiyatları ile son dönemlerde sergiledikleri en yüksek rakamlara tekrar ulaşmış oldu.

DIŞ GELİŞMELER FİYATLARI ETKİLİYOR

ABD ve Kuzey Kore arasında yaşanan gerilim olası bir nükleer savaşın sinyallerini verirken döviz kurları bu durumdan etkileniyor. Ancak Türkiye’yi asıl etkileyen son dönemlerde yaşanan Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile ilgili referandum sorunu oldu. Uzmanlar döviz fiyatlarının önümüzdeki günlerde aşağı doğru hareket edeceğini ancak bunların matematiksel verilere değil bölgede yaşanan olaylara göre tahmin edildiğini söyledi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Dolar ne kadar oldu? 16 Ocak serbest piyasa döviz fiyatları!

Dolar ne kadar oldu? 16 Ocak serbest piyasa döviz fiyatları!

İstanbul serbest piyasada dolar 3,8220, euro ise 4,6870 lira seviyelerinden yeni güne başladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz