Dow Jones düşüşünü sürdürüyor!

Dünyanın en büyük işlem hacmi bulunan şirketi Dow Jones, bir hafta içerisinde ikinci defa 1000 puandan fazla değer kaybetti. Bu düşüşün ardından Avrupa borsalarında da endekslerde sert düşüş meydana geldi.


Dow Jones düşüşünü sürdürüyor!

İki hafta önce kırdığı rekordan yüzde 10 değer kaybeden Dow Jones’ta dünkü kayıp yüzde 4,15’i bulurken endeks günü 23.860.46 puanla tamamladı. Dow Jones böylece yılbaşından buyana kazançlarının hepsini sildi.

New York Borsası’nda S&P 500 Endeksi yüzde 3.75, teknoloji ağırlıklı firma hisselerinin yer aldığı Nasdaq ise yüzde 3.90 geriledi. ABD borsalarının düşme sebebi ise kuvvetli küresel ekonominin enflasyonu ve faiz oranlarının yükselmesini tetiklemesinden duyulan endişe olarak değerlendiriliyor.

Haftalık işsizlik rakamları açıklandı

ABD’de dün yayınlanan haftalık işsizlik rakamları da işsizlik tazminatına yönelik talebin ortalama 45 senenin en düşük seviyesinde olduğunu gösterdi. Teoride yüksek istihdam işverenin istediği işçiyi çekmek ve elinde tutmak için daha çok ödeme yapması manasına geliyor. Yüksek maaşlar da enflasyonun yükselmesine yol açıyor.

Avrupa da düşüşte

Avrupa’da da endeksler dün mühim kayıplar yaşadı. Londra’da FTSE 100 yüzde 1.49, Frankfurt’ta DAX 30 yüzde 2.62 , Paris’te CAC 40 yüzde 1.98, Milano’da MIB 30 yüzde 2.26 gerilerken, Madrid’de IBEX 35 endeksi yüzde 2.21 düştü. İstanbul’da BIST 100 endeksi ise yüzde 1.13 azalışla 114.263,53 puandan kapandı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz