ABD, Irak ve Suriye'de İran bağlantılı hedeflere misilleme saldırıları başlattı

ABD, Irak ve Suriye'de İran bağlantılı hedeflere misilleme saldırıları başlattı.

ABD, Irak ve Suriye'de İran bağlantılı hedeflere misilleme saldırıları başlattı

ABD, Irak ve Suriye'de İran bağlantılı hedeflere misilleme saldırıları başlattı.

ABD, Irak ve Suriye'de İran Devrim Muhafızları ve desteklediği milislerle bağlantılı 85'ten fazla hedefe hava saldırısı düzenledi.

ABD'den uçurulan uzun menzilli B-1 bombardıman uçaklarının kullanımını da içeren saldırılar, Joe Biden yönetiminin geçen hafta sonu İran destekli militanların saldırısına verdiği yanıtın ilkiydi.

ABD-ORTA DOĞU KRİZİ BÜYÜYOR

ABD, ABD birliklerine yönelik ölümcül saldırıya misilleme olarak Irak ve Suriye'de İran Devrim Muhafızları (IRGC) ve desteklediği milislerle bağlantılı 85'ten fazla hedefe hava saldırıları düzenledi ve bildirildiğine göre 30'dan fazla insanı öldürdü.

Önümüzdeki günlerde daha fazla ABD askeri operasyonu bekleniyordu.

Saldırılar, militan Filistinli grubun 7 Ekim'de İsrail'e yönelik ölümcül saldırısının ardından İsrail ile Hamas arasında patlak veren savaştan bu yana bölgeye yayılan çatışmayı yoğunlaştırdı.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Nasser Kanaani yaptığı açıklamada, ABD saldırılarının "ABD'nin yalnızca bölgede istikrarsızlık konusunda artan gerilimle sonuçlanacak başka bir maceracı ve stratejik hatasını" temsil ettiğini söyledi.

Irak da ABD'nin saldırılarını kınayarak, aralarında sivillerin de bulunduğu 16 kişinin öldüğünü söyledi. Suriye Direktörü Rami Abdulrahman, Suriye'de hava saldırılarında hedeflenen yerleri koruyan 23 kişinin öldüğünü söyledi.

Saldırılara rağmen Pentagon, İran'la savaş istemediğini ve Tahran'ın da savaş istediğine inanmadığını söyledi; Cumhuriyetçilerin Biden üzerindeki doğrudan darbe indirme baskısı arttı.

Hamas'ın destekçisi olan İran, İsrail'e düşman olan sözde "Direniş Ekseni" olarak adlandırılan Lübnan, Yemen, Irak ve Suriye'den çatışmaya giren grupları desteklerken bile bölgesel çatışmanın dışında kalmaya çalıştı.

'Çatışma aramıyoruz'

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, saldırıların ardından Biden'ın Devrim Muhafızları ve onunla bağlantılı olanlara karşı ek eylem talimatı verdiğini söyledi. Austin, "Bu bizim yanıtımızın başlangıcıdır" dedi.

Austin, "Orta Doğu'da veya başka bir yerde çatışma aramıyoruz, ancak başkan ve ben Amerikan güçlerine yönelik saldırılara tolerans göstermeyeceğiz" dedi.

Irak hükümetinden yapılan açıklamada, ABD uçaklarının bombaladığı alanların arasında Irak güvenlik güçlerinin sivillerin bulunduğu yerlerin yakınında konuşlandığı yerler de olduğu belirtildi. Ölen 16 kişinin yanı sıra 23 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Suriye dışişleri bakanlığı, ABD'nin bölgedeki çatışmayı "çok tehlikeli bir şekilde" körüklediğini söyledi.

Cuma günü İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülkesinin savaş başlatmayacağını ancak kendisine zorbalık yapan herkese "sert bir şekilde karşılık vereceğini" söyledi.

İngiltere, ABD'yi "sadık" müttefiki olarak nitelendirdi ve Washington'un saldırılara yanıt verme hakkını desteklediğini söyledi.

ABD, Irak ve Suriye'de İran bağlantılı hedeflere misilleme saldırıları başlattı