ABD ve İngiltere, Kızıldeniz'de Husilerin İHA ve füzelerini düşürdü

Kızıldeniz'de gerilim artıyor. ABD ve İngiltere, Kızıldeniz'de Husilerin İHA ve füzelerini düşürdü. İşte bölgedeki son gelişmeler…

ABD ve İngiltere, Kızıldeniz'de Husilerin İHA ve füzelerini düşürdü

Kızıldeniz'de gerilim artıyor. ABD ve İngiltere, Kızıldeniz'de Husilerin İHA ve füzelerini düşürdü. İşte bölgedeki son gelişmeler…

ABD ve İngiltere, Kızıldeniz'de Husilerin ateşlediği 21 insansız hava aracı ve füzeyi düşürdü.

ABD Salı günü yaptığı açıklamada, isyancı grupla artan gerilimin ortasında, İngiltere güçleriyle birlikte kendi kuvvetlerinin, Yemen'deki Husiler tarafından Kızıldeniz'de fırlatılan 21 insansız hava aracı (İHA) ve füzeyi düşürdüğünü söyledi.

İran destekli Husiler, 9 Ocak'ta saat 21.15'te İran tarafından tasarlanmış tek yönlü saldırı İHA'ları (OWA İHA'lar), gemisavar seyir füzeleri ve gemisavar balistik füzesinden oluşan karmaşık bir saldırı başlattı. Yemen'in Husi kontrolündeki bölgelerinden Güney Kızıldeniz'e, düzinelerce ticari geminin geçiş yaptığı uluslararası nakliye yollarına doğru.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) X'te şu mesajı yayınladı:

"On sekiz OWA İHA, iki gemisavar seyir füzesi ve bir gemisavar balistik füzesi, USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69), USS Gravely'den (DDG 107) F/A-18'lerin ortak çabasıyla düşürüldü, USS Laboon (DDG 58), USS Mason (DDG 87) ve Birleşik Krallık'ın HMS Diamond (D34)"

CENTCOM, bunun 19 Kasım'dan bu yana Kızıldeniz'deki ticari nakliye hatlarına düzenlenen 26. Husi saldırısı olduğunu belirterek, herhangi bir yaralanma veya hasar bildirilmediğini de sözlerine ekledi.

ABD, yakın zamanda müttefikleriyle yaptığı ortak açıklamaya atıfta bulunarak, "Husiler, hayatları, küresel ekonomiyi veya bölgenin kritik su yollarındaki serbest ticaret akışını tehdit etmeye devam etmeleri halinde sonuçların sorumluluğunu üstlenecekler" dedi.

ABD, Avustralya, Bahreyn, Belçika, Kanada, Danimarka, Almanya, İtalya, Japonya, Hollanda, Yeni Zelanda ve İngiltere geçen hafta yaptıkları ortak açıklamada, "yasadışı saldırılara" derhal son verilmesi ve hukuka aykırı olanların serbest bırakılması çağrısında bulundu. gözaltına alınan gemiler ve mürettebat.

Husiler Güney Kızıldeniz'deki gemileri hedef alarak İsrail'e bağlı tüm gemilere saldıracakları uyarısında bulundu. Saldırıların, İsrail'in Gazze'deki "saldırı ve kuşatma"sıyla karşı karşıya kalan Filistinlilere destek amaçlı olduğunu söylüyorlar.

Kızıldeniz, petrol ve akaryakıt sevkiyatı için dünyanın en sık kullanılan deniz yollarından biridir.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin geçtiğimiz günlerde Husi saldırılarına karşı koymak için çok uluslu bir misyonun (Refah Muhafızı Operasyonu) kurulduğunu duyurdu.

ABD ve İngiltere, Kızıldeniz'de Husilerin İHA ve füzelerini düşürdü