ABD ve İngiltere, Yemen'de Husilere karşı saldırı düzenledi

ABD ve İngiltere, Yemen'de İran destekli Husilere karşı saldırı düzenledi. İşte, savaş bölgesinden son dakika gelişmeleri!

ABD ve İngiltere, Yemen'de Husilere karşı saldırı düzenledi

ABD ve İngiltere, Yemen'de İran destekli Husilere karşı saldırı düzenledi. İşte, savaş bölgesinden son dakika gelişmeleri!

ABD ve İngiltere orduları Perşembe günü Yemen'in Husi kontrolündeki bölgelerinde çok sayıda Husi hedefine saldırı düzenledi; bu, Biden yönetimi ve müttefiklerinin İran destekli militan grubun tekrarlanan drone ve füze saldırılarının sonuçlarına katlanacağı konusunda uyarmasının ardından Kızıldeniz'de ticari nakliye konusunda önemli bir yanıt oldu..

ABD Başkanı Joe Biden, saldırı emrini "Husilerin Kızıldeniz'deki uluslararası gemilerine yönelik benzeri görülmemiş saldırılarına doğrudan tepki olarak" verdiğini söyledi.

"Bugün, benim talimatım doğrultusunda ABD askeri kuvvetleri, Birleşik Krallık ile birlikte ve Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda'nın desteğiyle, Husi isyancıların Yemen'de seyrüsefer özgürlüğünü tehlikeye atmak için kullandığı bir dizi hedefe başarıyla saldırı düzenledi. Beyaz Saray tarafından yayınlanan bir açıklamada başkan, dünyanın en hayati su yollarından biri” dedi.

Biden, "gerektiğinde halkımızı ve uluslararası ticaretin serbest akışını korumak için daha fazla önlem almaktan çekinmeyeceğini" de sözlerine ekledi.

US Air'den yapılan açıklamaya göre, ABD ve koalisyon güçleri "komuta ve kontrol düğümleri, mühimmat depoları, fırlatma sistemleri, üretim tesisleri ve hava savunma radar sistemleri dahil olmak üzere İran destekli 16 Husi militan lokasyonunda60'tan fazla hedefe kasıtlı saldırı gerçekleştirdi." Kuvvetler Merkezi Komutanı Korgeneral Alex Grynkewich, "çeşitli türlerde" 100'den fazla hassas güdümlü mühimmatın kullanıldığını söyledi.

Saldırılar, dünyanın en kritik su yollarından birine yönelik tehdit konusunda büyüyen uluslararası alarmın bir işareti. Haftalar boyunca ABD, İsrail-Hamas savaşı devam ederken zaten gerilimin kaynadığı bir bölgede tırmanma riski nedeniyle Yemen'e doğrudan saldırılardan kaçınmaya çalıştı, ancak uluslararası gemiciliğe yönelik devam eden Husi saldırıları koalisyonu harekete geçmeye zorladı.

ABD, Gazze'deki savaşın başlamasından bu yana İran'ın Irak ve Suriye'deki vekil güçlerine karşı saldırılar düzenlemiş olsa da bu, Yemen'de Husilere karşı bilinen ilk saldırı olma özelliğini taşıyor.

Saldırılar savaş uçakları ve Tomahawk füzelerinden yapıldı. ABD'li bir yetkilinin CNN'e verdiği bilgiye göre, bir düzineden fazla Husi hedefi havadan, yüzeyden ve alt platformlardan atılan füzelerle ateşlendi ve bunlar, Husilerin Kızıldeniz'deki gemilere yönelik devam eden saldırılarını zayıflatma yetenekleri nedeniyle seçildi.

Bunlar arasında radar sistemleri, drone depolama ve fırlatma sahaları, balistik füze depolama ve fırlatma sahaları ile seyir füzesi depolama ve fırlatma sahaları bulunuyordu.

İkinci bir ABD yetkilisine göre, 23 Kasım'da Kızıldeniz'e geçen güdümlü füze denizaltısı USS Florida, Yemen'e yapılan saldırının bir parçasıydı. Yetkili, saldırıya katılan yüzey gemileri gibi denizaltının da Tomahawk kara saldırı füzelerini ateşlediğini söyledi.

Üst düzey bir askeri yetkili Perşembe akşamı gazetecilere verdiği demeçte, saldırılarda yok edilen Husi varlıklarının kesin bir yüzdesini veremediğini ancak bunun "önemli" olduğunu söyledi. Hedefleri yok etmek ve ikincil hasarı en aza indirmek için hassas güdümlü mühimmatların kullanıldığını ekledi.

“Biz kesinlikle sivil nüfus merkezlerini hedef almıyorduk. Yetkili, çok spesifik yerlerde, hassas mühimmatlarla çok spesifik yeteneklerin peşindeydik” dedi.

ABD ve İngiltere, Yemen'de Husilere karşı saldırı düzenledi