Almanya'dan göçmen sınırlaması!

Almanya'dan büyük önlem geldi. Düzensiz göçmen sayısının azalması hedefleniyor.

Almanya'dan göçmen sınırlaması!

Almanya, düzensiz göçmen sayısını azaltmak amacıyla Polonya, Çekya ve İsviçre sınırlarında yürütülen kontrollerin süresini 2 ay daha uzatacak. Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, sınırlardaki önlemlerin etkili olduğunu vurgulayarak, insan hayatlarını riske atan vicdansız insan kaçakçılarına karşı verilen mücadelenin başarılı olduğunu belirtti.

Faeser, sınır kontrollerinin düzensiz göçmen sayısını azaltmak ve yerel yönetimlerin yükünü hafifletmek adına önemli olduğunu ifade etti. Kontrollerin 15 Aralık'tan itibaren en az 2 ay daha devam edeceğini duyurdu. Süre zarfında uygulanan sınır kontrolleri sayesinde yaklaşık 120 insan kaçakçısının yakalandığını ve 9 bin 200'den fazla izinsiz giriş tespit edildiğini, 4 bin 370 olayda ülkeye girişi engellendiğini belirtti.

Düzensiz göçü azaltmak için Avrupa Birliği'nin dış sınırlarının korunmasının önemine vurgu yaparak, AB'de ortak bir iltica sistemi oluşturulması gerektiğini söyledi. Alman hükümeti, 16 Ekim'de AB Komisyonuna, Polonya, Çekya ve İsviçre ile kara sınırlarında insan kaçakçılığı suçlarıyla mücadele etmek ve düzensiz göçü sınırlamak amacıyla sınır kontrollerinin yapılacağını bildirmiş, ardından aralık başında sınır kontrollerini 15 Aralık'a kadar uzatma kararı aldı.

Almanya'dan göçmen sınırlaması!