Almanya'dan Ukrayna'ya 500 milyon Euro'luk askeri yardım sözü

Almanya, Ukrayna'ya 500 milyon Euro daha askeri yardım sözü verdi.

Almanya'dan Ukrayna'ya 500 milyon Euro'luk askeri yardım sözü

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, bugün Kiev'in müttefikleri arasında yapılan toplantının oturum aralarında yaptığı açıklamada, Almanya'nın Ukrayna'ya binlerce mermi de dahil olmak üzere 500 milyon Euro tutarında askeri yardım göndereceğini söyledi.

Pistorius, yeni bağışlar arasında Bundeswehr'in kendi stoklarından alınacak 10.000 top mermisinin ve zırhlı ve nakliye araçlarının da yer alacağını ve teslimatların hemen başlayacağını söyledi.

Pistorius, Kiev'e askeri yardım bağışlarını koordine eden Ramstein Hava Üssü'ndeki Ukrayna Savunma Temas Grubu'nun 20. toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, "Bir kez daha neredeyse yarım milyar Euro değerinde bir yardım paketi hazırladık." dedi.

Pistorius, Twitter’dan "Alman dostlarımıza kararlı destekleri için minnettarız! Birlikte zafere!" ifadelerini kullanarak ve Ukrayna savunma bakanlığını etiketleyerek bu mesajı yayınladı.

Pistorius ayrıca Çek Cumhuriyeti'nden mevkidaşı ile Almanya'nın Prag'ın AB dışından 800.000 top mermisi satın almayı amaçlayan ortak satın alma girişimine katılımının ölçeği hakkında konuştuğunu da belirtti. Berlin'in 180.000 merminin ödenmesine yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Almanya bu yıl Ukrayna'ya 7 milyar Euro’luk askeri yardım sağlamayı taahhüt etti.

Almanya'dan Ukrayna'ya 500 milyon Euro'luk askeri yardım sözü