Biden'dan Netanyahu'ya rest: Gazze'de bir yıl daha sürecek bir savaşa ortak olmayacak

İki ABD'li yetkilinin verdiği bilgiye göre, ABD Başkanı Joe Biden geçen hafta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya İsrail'in Gazze'deki askeri operasyonunu küçültmesi için baskı yaptı ve bir yıllık savaşa katılmayacağını vurguladı.

Biden'dan Netanyahu'ya rest: Gazze'de bir yıl daha sürecek bir savaşa ortak olmayacak

İki ABD'li yetkilinin verdiği bilgiye göre, ABD Başkanı Joe Biden geçen hafta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya İsrail'in Gazze'deki askeri operasyonunu küçültmesi için baskı yaptı ve bir yıllık savaşa katılmayacağını vurguladı.

Neden önemli? 

Biden'ın geçen Cuma günü iki liderin görüşmesi sırasında yaptığı açıklamalar, ABD'nin savaşın devamına ilişkin artan endişesini ve başkanın savaşın Kasım seçimlerinden çok önce sona ermesini görme arzusunu yansıtıyor.

Biden'ın bir danışmanı, Beyaz Saray'ın, çoğu başkanın Gazze savaşı politikasına karşı çıkan genç seçmenleri kaybetmekten kaygı duyduğunu söyledi.

Beyaz Saray'a yakın bir kaynak, Biden'ın seçimler yaklaştıkça savaşın ve artan ölü sayısının haber döngüsünde hakim olmaya devam etmesine izin veremeyeceğini söyledi.

Beyaz Saray ve İsrail Başbakanlığı yorum yapmaktan kaçındı.

Perde arkası

ABD'li bir yetkili, Biden'ın Netanyahu ile 19 Ocak'ta yaptığı 40 dakikalık görüşmenin en az üçte birinin, İsrail'in Gazze Şeridi'nde düşük yoğunluklu operasyonlara geçiş takvimine ve bir bütün olarak İsrail'in savaş stratejisine odaklandığını söyledi.

Netanyahu bir gün önce savaşın "daha aylarca" devam edeceğini söylemişti. İki ABD'li yetkili, İsrail lideriyle bu yorum hakkında konuşan Biden'ın, Netanyahu'yu sivil kayıplarını azaltacak düşük yoğunluklu operasyonlara daha hızlı ilerlemeye çağırdığını söyledi.

Yakından bakarsak 

ABD'li yetkililer, Biden'ın Netanyahu'ya Gazze'deki plan ve stratejisini birkaç kez sorduğunu ve İsrail liderinin bölge için öngördüğü "son durumu" anlamadığını söylediğini söyledi.

Yetkililer, Netanyahu'nun Biden'a düşük yoğunluklu çatışmalara geçişin Gazze'nin kuzeyinde gerçekleştiğini ve güneyde de gerçekleşeceğini söylediğini ancak İsrail'in ilk başta düşündüğünden daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu ekledi.

Netanyahu ayrıca İsrail Savunma Kuvvetleri'nin Gazze'den ayrılması halinde Hamas'ın geri döneceğini de söyledi.

Uzaklaştır: Görüşme sırasında Biden, görüşmeye ilişkin doğrudan bilgi sahibi bir kaynağa göre, Netanyahu'dan, Filistinli sivillerin gelecekte geri dönüş koşullarını değerlendirmek üzere kuzey Gazze'ye gidecek bir BM misyonuna izin vermesini istedi.

Ayrıca unun İsrail'in Aşdod limanı üzerinden Gazze'ye taşınmasını ve İsrail'den, İsrail ile Şeridi'nin güney kısmı arasındaki Kerem Şalom sınırı üzerinden Ürdün'den gelen yardımın ulaştırılmasına yardımcı olmasını istedi.

Kaynak, Netanyahu'nun üç talebi de kabul ettiğini söyledi. Ancak İsrail'in ne zaman harekete geçeceği belli değil.

Büyük resim

Çağrı hakkında doğrudan bilgi sahibi olan kaynak, Netanyahu ile Biden arasındaki görüşmenin önemli bir kısmının, Gazze'de halen tutulan 130'dan fazla rehinenin serbest bırakılmasını güvence altına alacak bir anlaşmaya varmayı amaçlayan devam eden görüşmelere odaklandığını söyledi. .

ABD'li yetkililer, Gazze'de ateşkese giden tek yolun yeni bir rehine anlaşmasına varılması olabileceğini kabul etti.

Biden'ın kıdemli Orta Doğu danışmanı Brett McGurk, rehine görüşmelerini görüşmek üzere bu hafta Mısır ve Katar'daydı.

Satır arasında 

Biden, son haftalarda Netanyahu'ya karşı giderek daha fazla hayal kırıklığına uğradı.

19 Ocak'taki görüşme, iki lider arasında neredeyse bir aydan beri yapılan ilk görüşme oldu. 23 Aralık'taki bir önceki görüşmede hayal kırıklığına uğrayan Biden, "konuşma bitti" diyerek telefonu kapatarak görüşmeyi sonlandırdı.

7 Ekim'de başlayan savaşın ilk iki ayında iki lider neredeyse günaşırı görüşmüştü.

Ne bekleniyor? 

CIA direktörü Bill Burns'ün önümüzdeki günlerde Katar başbakanı ve İsrail ve Mısır'ın casus şefleriyle görüşmesi bekleniyor.

Bu görüşmelerde, Hamas'ın elindeki tüm rehinelerin serbest bırakılması karşılığında çatışmalara iki ay ara verilmesini de içerecek bir anlaşma üzerinde ilerleme sağlanması amaçlanacak.

Biden'dan Netanyahu'ya rest: Gazze'de bir yıl daha sürecek bir savaşa ortak olmayacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?