BM Genel Sekreteri, İsrail-Filistin krizinde 99. maddeyi kullandı!

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, İsrail-Filistin krizinin çözümü için BM'nin 99. maddesini işleterek en güçlü diplomatik aracı kullandı.

BM Genel Sekreteri, İsrail-Filistin krizinde 99. maddeyi kullandı!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres, İsrail-Filistin krizinin çözümüne ilişkin olarak BM'nin 99. maddesini devreye sokarak en güçlü diplomatik araç seçeneğini kullandı. BM Genel Sekreteri'nin yetkisini içeren 99. maddeye göre, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasını tehdit edebilecek herhangi bir konunun Güvenlik Konseyi'nin dikkatine sunulmasını düzenliyor. 

Antonio Guterres tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne gönderilen mektupta, İsrail-Filistin çatışmalarına dikkat çekildi ve uluslararası toplumun ateşkes ilan edilmesi yönünde daha etkili sorumluluk alması gerektiği vurgulandı. Guterres, göreve geldiği 1 Ocak 2017 tarihinden beri 99. maddeyi ilk kez kullanıyor. Mektupta ayrıca esirlerin koşulsuz ve derhal serbest bırakılmaları gerektiği belirtilirken, Gazze Şeridi’ndeki hastanelere de dikkat çekildi. 

Diplomatik kaynaklar, BM Genel Sekreteri Guterres'in İsrail-Filistin krizinin çözümüne yönelik olarak tüm seçenekleri kullandıktan sonra 99. maddeyi devreye sokmak zorunda kaldığını değerlendiriyor.

BM Genel Sekreteri, İsrail-Filistin krizinde 99. maddeyi kullandı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?