BM Güvenlik Konseyi Gazze'de yeni ateşkes kararını oylayacak

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Gazze'de yeni ateşkes kararını oylayacak.

BM Güvenlik Konseyi Gazze'de yeni ateşkes kararını oylayacak

BM Güvenlik Konseyi, Rusya ve Çin'in ABD tarafından önerilen daha önceki bir metni veto etmesinin ardından Pazartesi günü Gazze'de "acil" ateşkes konulu yeni bir karar taslağını oylayacak.

Konsey, 7 Ekim saldırılarından bu yana İsrail-Hamas savaşı konusunda bölünmüş durumda ve sekiz karardan yalnızca ikisini onayladı; her ikisi de esas olarak harap olmuş Gazze Şeridi'ne insani yardımla ilgiliydi.

Daimi Konsey üyesi ve İsrail'in kilit destekçisi ABD, Hamas'ın benzeri görülmemiş saldırılarının ardından İsrail'in kendisini savunma hakkını açıkça destekledi.

Ancak Gazze'deki insani krizin derinleşmesiyle birlikte ABD, Filistinli militan gruba karşı yürüttüğü savaş nedeniyle İsrail'e verdiği desteği azalttı.

Gazze savaşı, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'de çoğunluğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.160 kişinin ölümüyle sonuçlanan benzeri görülmemiş bir saldırısıyla başladı.

İsrail, militanları yok etme sözü verdi ve ayrıca yaklaşık 250 rehineyi de ele geçirdi; İsrail bunların 33'ünün ölü olduğu varsayılan 130'unun Gazze'de kaldığına inanıyor.

Pazar günü Hamas yönetimindeki Gazze Şeridi'ndeki sağlık bakanlığı, bölgedeki toplam ölü sayısını çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 32.226 olarak açıkladı.

Bakanlık, Pazar günü erken saatlerde 72 kişinin öldüğünü, bunların arasında güneydeki Refah kentindeki beş eve düzenlenen hava saldırılarında en az 26 kişinin öldüğünü söyledi.

Geçtiğimiz Cuma günü Güvenlik Konseyi, ABD tarafından sunulan ve rehinelerin serbest bırakılmasıyla bağlantılı olarak "derhal ateşkes” çağrısında bulunan bir taslağı oyladı.

Çin ve Rusya, İsrail'in kampanyasını durdurmasını açıkça talep etmediği için eleştirerek kararı veto etti.

BM Güvenlik Konseyi Gazze'de yeni ateşkes kararını oylayacak