BM’den Gazze’ye yardım çağrısı

BM Genel Sekreteri Guterres, militan bağları iddialarının ardından ülkelere Gazze yardım kuruluşuna fon sağlamaya devam etme çağrısında bulundu.

BM’den Gazze’ye yardım çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres, militan bağları iddialarının ardından ülkelere Gazze yardım kuruluşuna fon sağlamaya devam etme çağrısında bulundu.

António Guterres, UNRWA olarak bilinen BM'nin Filistinli mültecilere yönelik kuruluşunun Şubat ayından itibaren yardımları 2 milyonu aşkın Filistinliyi kapsayacak şekilde azaltmak zorunda kalacağı konusunda uyardı

Birleşmiş Milletler genel sekreteri Pazar günü, bazı çalışanlarının dört ay önce savaşı ateşleyen Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırısında yer almakla suçlanmasının ardından ülkelere Gazze'ye yardım sağlayan ana teşkilatı finanse etmeye devam etmeleri çağrısında bulundu.

Filistinlilere hayati önem taşıyan yardımların en büyük sağlayıcısını sarsan anlaşmazlık, ABD'li yetkililerin müzakerecilerin ateşkes anlaşmasına yaklaştıklarını söylemesiyle ortaya çıktı. Ortaya çıkan anlaşma, Orta Doğu'da istikrarsızlığı körükleyen, şimdiye kadarki en ölümcül İsrail-Filistin şiddetine iki ay süreyle son verecek.

Guterres yaptığı açıklamada, "Bu personelin iddia edilen iğrenç eylemlerinin sonuçları olmalı" dedi.

“Ancak UNRWA için çalışan ve çoğu insani yardım çalışanları için en tehlikeli durumlarda olan on binlerce erkek ve kadın cezalandırılmamalı. Hizmet ettikleri çaresiz nüfusun acil ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor” diye ekledi.

Saldırıya katılmakla suçlanan 12 çalışandan dokuzunun işine derhal son verildiğini, birinin öldüğünün doğrulandığını ve "diğer ikisinin kimliğinin açıklığa kavuşturulduğunu" söyledi. Cezai kovuşturma da dahil olmak üzere herkesin sorumlu tutulacağını söyledi.

Ajansın en büyük bağışçısı olan ABD, hafta sonu finansmanı derhal askıya aldı ve onu İngiltere, Almanya ve İtalya'nın da aralarında bulunduğu diğer birçok ülke izledi.

Yerel sağlık yetkililerine göre İsrail-Hamas savaşı 26.000'den fazla Filistinliyi öldürdü, Gazze'nin geniş alanlarını yok etti ve bölge halkının yaklaşık %85'ini yerinden etti. Hamas'ın İsrail'in güneyindeki saldırısında çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişi öldü ve yaklaşık 250 kişi rehin alındı.

BM’den Gazze’ye yardım çağrısı