Brezilya'da kaz gardiyanlar hem güldürdü hem düşündürdü!

Brezilya'da mahkumların kaçmasını engellemek için farklı bir yöntem kullanılıyor. Yönteme ajan kazlar deniyor. İşte detaylar..

Brezilya'da kaz gardiyanlar hem güldürdü hem düşündürdü!

Brezilya'da bir hapishane, mahkumların kaçmasını engellemek amacıyla ilginç bir yöntem kullanıyor. Yöntem, ajan kazlar olarak adlandırılan hayvanları içeriyor. Kazlar, hapishanenin iç çitleri ile ana dış duvarı arasındaki yeşil alanda devriye gezerek görev yapıyorlar. Eğer bu alanda bir hareketlenme olursa, kazlar hemen öterek yetkililere alarm veriyorlar.

Kazlar, elektronik ve fiziksel güvenlik önlemlerine ek olarak güvenlik duvarı boyunca devriye gezip, potansiyel bir kaçış durumunda görevlileri uyarıyorlar. Bu kazlar, personel tarafından köpeklerden daha uyanık ve etkili koruma hayvanları olarak değerlendiriliyor. Piu-Piu adlı bir kaz, küçük sürünün lideri olarak görev yapıyor ve diğer kazların tesisin denetimini yapmalarına öncülük ediyor. Ayrıca, personel kazların adını söylediğinde bu kazlar cevap veriyorlar.

Cezaevi müdürü Marcos Roberto de Souza, kaz sürüsüne bakmanın köpek yetiştirmekten daha uygun maliyetli olduğunu ve gece boyunca alanın sessiz olduğunu belirtiyor. Cezaevinin mimarisi ve lojistiği, kaz sürüsü tarafından güvenliğin desteklenmesine uygun bir şekilde tasarlanmış. Brezilya'da hapishanede bu ilginç güvenlik önlemi, hem maliyet hem de etkinlik açısından değerlendirildiğinde oldukça ilgi çekici bir alternatif olarak görünüyor.

Brezilya'da kaz gardiyanlar hem güldürdü hem düşündürdü!