Burkina Faso'da askeri cunta: "Yeni bir darbe girişimi kıyamet senaryosuyla boşa çıktı"

Burkina Faso'da darbe girişimi! İşte, bölgedeki son durum!

Burkina Faso'da askeri cunta: "Yeni bir darbe girişimi kıyamet senaryosuyla boşa çıktı"

Burkina Faso'da darbe girişimi! İşte, bölgedeki son durum!

Cunta sözcüsü Jean Emmanuel Ouedraogo, iktidardaki yetkililerin çok sayıda "askeri ve sivili" tutukladığını belirtti.

Burkina Faso'da iktidardaki askeri cunta, "ülkenin istikrarını bozmaya yönelik bir ağı çökerttiğini" ve yeni bir darbe girişimini "kıyamet senaryosu" ile önlediğini açıkladı. 

Cunta sözcüsü Jean Emmanuel Ouedraogo basına yaptığı açıklamada, iktidardaki yetkililerin 14 Ocak'ta yapılması planlanan darbe girişimine karışan çok sayıda "askeri ve sivili" tutukladığını belirtti. Mevcut durumda darbe girişimi başlatmak isteyen "aktif askerler, emekli askerler, siviller ve aktivistler" bu ağın bir parçası olacak. 

Tutuklananlar arasında, geçen hafta başkent Ouagadougou'da diğer üç askerle birlikte tutuklanan eski ulusal jandarma komutanı Yarbay Evrard Somda da yer alıyor. Hükümet, askeri kışlalarda bir tür isyanın organize edilmesi, yurttaş gönüllülerin oluşturduğu öz savunma ağlarının merkezlerine saldırılması şeklinde bir "kıyamet senaryosu" tanımladı. 

Ouedraogo, "Sonuçta mesele, çeşitli geçiş otoritelerinin hayatlarına kastetmeye ve kaos ekmeye muktedir, harici bir komandonun müdahalesine uygun bir düzensizlik yaratmaktı" diye özetledi.

Askeri yetkililere göre, şu ana kadar yürütülen soruşturmalar, "kamuoyunda ve siyasi karar alma sürecinde daha büyük bir rol oynamaları gerektiğine inanan ve bu nedenle halkımıza karşı komplo kuran küçük bir grup insan" arasındaki ilişkileri tespit etmeyi mümkün kıldı. 

Sözcü, toplanan bilgilerin "yıkma ve istikrarı bozma arzusunu yeterince gösterdiğini" ekledi. Yetkililer, kendisi de sekiz ay önce kendisine karşı gerçekleştirilen darbenin yazarı Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba'yı görevden almayı amaçlayan bir darbeyle Eylül 2022'de iktidara gelen Yüzbaşı İbrahim Traoré liderliğindeki cuntayı istikrarsızlaştırma girişimlerini düzenli olarak kınamaktadır.

Burkina Faso'da askeri cunta: "Yeni bir darbe girişimi kıyamet senaryosuyla boşa çıktı"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?