Çin ve Arap Birliği'nden Gazze'de ateşkes çağrısı

Çin ve Arap Birliği ülkeleri Pazar günü, çatışmalarla harap olmuş Filistin bölgesi Gazze'de derhal ve kapsamlı bir ateşkes çağrısında bulundu.

Çin ve Arap Birliği'nden Gazze'de ateşkes çağrısı

Çin ve Arap Birliği ülkeleri Pazar günü, çatışmalarla harap olmuş Filistin bölgesi Gazze'de derhal ve kapsamlı bir ateşkes çağrısında bulundu.

İki taraf ayrıca Gazze'deki durum ve Filistin-İsrail çatışmasıyla ilgili BM Güvenlik Konseyi ve Genel Kurul kararlarının uygulanması çağrısında bulunurken, ortak açıklamada sivillere yönelik her türlü şiddetin yanı sıra uluslararası ve insani hak ihlallerinin de vurgulandığı belirtildi. 

ÇİN VE ARAP BİRLİĞİ ÜLKELERİNDEN, GAZZE'DE ACİL ATEŞKES ÇAĞRISI

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi ve Çin dışişleri bakanı Wang Yi ile Arap Devletleri Birliği Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit arasında yapılan toplantıda fikir birliğine varıldı.

İki taraf, Filistinli sivillerin zorla nakledilmesine karşı çıkıyor ve esir tutulan herkesin derhal serbest bırakılmasını, insani koordinasyon mekanizmasının kurulmasını ve sürdürülebilir, hızlı, güvenli ve engelsiz bir mekanizma yoluyla Gazze Şeridi'ne insani erişimin sağlanmasını talep ediyor.

Filistin'in geleceği ve kaderine ilişkin her türlü düzenlemenin, "Filistinlilerin yönettiği Filistin" ilkesine uygun olması gerektiği ifade edilen açıklamada, iki devletli çözümün, Gazze'deki Filistin halkının kaderiyle ilgili gelecekte yapılacak her türlü düzenlemenin temeli olduğu vurgulandı. 

İki taraf, Kızıldeniz bölgesinde son zamanlarda artan gerilimlerden derin endişe duyduğunu ifade ederek, Kızıldeniz'deki uluslararası ticari yolların güvenliğini sağlarken Yemen'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyulması gerektiğini vurguladı.

Çin tarafı, Arap tarafının bölgesel durumu sakinleştirmede ve Gazze Şeridi'nde kapsamlı bir insani krizin önlenmesinde oynadığı önemli rolü takdir ediyor.

Arap tarafı, Çin tarafının Gazze ihtilafını yatıştırmak, ateşkes sağlamak ve Filistin halkının haklı davasını desteklemek için gösterdiği çabaları son derece takdir ediyor ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin Filistin-İsrail İhtilafının Çözümüne İlişkin Pozisyon Belgesini takdir ediyor.

Çin ve Arap Birliği'nden Gazze'de ateşkes çağrısı
İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

    Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

    Tekrar deneyiniz.