Çin'de büyük deprem

Çin Deprem Ağları merkezinden bildirim geldi. 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Çin'de büyük deprem

Çin Deprem Ağları Merkez  tarafından yapılan açıklamaya göre, dün gece Cişışan Bao'an Donşiang ve Salar Özerk İlçesi'nde merkez üssü olan 6,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, Gansu eyaletinde 113, Çinghay eyaletinde ise 14 kişinin yaşamını yitirdiği trajik bir olaya neden oldu. Gansu'da 536, Çinghay'da 198 kişi yaralanırken, Lancou'da hissedilen sarsıntı çevre yerleşimlerde su, elektrik şebekeleri, ulaştırma altyapısı ve iletişim ağlarında ciddi zararlara yol açtı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, acil müdahale çağrısı yaparak arama-kurtarma çalışmalarının hızla yürütülmesi ve depremden etkilenen vatandaşların güvenliğinin sağlanması için gereken adımların atılmasını istedi. Buna paralel olarak, bölgeye 4 bine yakın görevli, afet yardım, itfaiye, asker ve polis birimlerinden oluşan ekipler sevk edildi. Yardım malzemeleri, çadır kentler ve geçici barınma alanları da afet bölgesine ulaştırılarak depremzedelere destek sağlanmaya çalışılıyor.

Deprem bölgesindeki görgü tanıkları, birçok evin, yolun ve altyapının zarar gördüğünü, elektrik ve su kesintilerinin yaşandığını belirtti.  Bölgedeki hava sıcaklığının gece sıfırın altında 15 dereceye kadar düşeceği uyarısı yapıldı. Bölge, Himalaya Dağları'nın uzantısındaki geniş fay hattı üzerinde bulunması nedeniyle sık sık depremlere maruz kalmaktadır. Son deprem, 2022'nin Eylül ayında Sıçuan eyaletinde yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından bölgedeki ikinci büyük deprem olarak kaydedildi.

Çin'de büyük deprem