Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yıl sonra Mısır'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıl sonra ziyarette bulunduğu Mısır'da Sisi ile yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yıl sonra Mısır'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun süre sonra ziyaret ettiği Mısır'da mevkidaşı Sisi ile görüştü ve ardından ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Mısır ziyaretinde havaalanında Abdülfettah es Sisi tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan için İttihadiye Sarayı'nda tören düzenlendi. 

Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini söyledi

İki ülke liderinin görüşmesinin tamamlanması sonrasında basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Mısır lideri Sisi, Türkiye ile tarihi ve kültürel ilişkilere dikkat çekti. Son 10 yıl içerisinde iki ülke arasındaki ilişkilerin kesintiye uğramadığını belirten Sisi, bu süreçte ticari ilişkilerin devam ettiğini kaydetti. Mısır ile Türkiye'nin iş birliği sayesinde Gazze'de yaşananların sona erdirilmesi için sonuç alınabileceğini belirten Sisi, özellikle insani yardım konusunda iki ülkenin beraber çalışabileceğini söyledi. Sisi, konuşmasının sonunda Nisan ayında Türkiye'yi ziyaret etmek istediğini belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan bölgedeki sorunlara dikkat çekti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise sözlerine 12 yıl aradan sonra tekrar Mısır'da olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek başladı. Aynı şekilde Mısır ile Türkiye'nin yüzlerce yıldır ortak geçmiş tarihe sahip olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke ilişkilerinin olması gereken seviyeye çıkartılması amacında olduklarını vurguladı. Bölgede barış ve istikrarın sağlanması için Mısır ile ilişkileri her seviyede artırma kararlılığında olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş birliği ile dayanışma içerisinde olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yıl sonra Mısır'da