Dünyanın En Yaşlı Köpeği Bobi'nin Guinnes rekoru askıya alındı

Guinness Dünya Rekorları, 'Dünyanın En Yaşlı Köpeği' Bobi'nin unvanını neden askıya aldı?

Dünyanın En Yaşlı Köpeği Bobi'nin Guinnes rekoru askıya alındı

Guinness Dünya Rekorları, 'Dünyanın En Yaşlı Köpeği' Bobi'nin unvanını neden askıya aldı?

Bobi adlı safkan Rafeiro do Alentejo, Ekim 2023'te 31 yıl 165 günlükken vefat ederek Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na göre dünyanın en yaşlı köpeği olarak taçlandırıldı. Bobi'nin ölümünden önce kayıtlara geçen en yaşlı köpek, 1939 yılında 29 yaşındayken ölen Bluey adında bir Avustralya tazısıydı.

Safkan Rafeiro do Alentejo'nun yaşam beklentisi yaklaşık 12 ila 14 yıl arasındadır.

Ancak bazı uzmanlar artık Bobi'nin yaşı konusunda şüphe uyandırıyor. Kraliyet Veteriner Hekimler Koleji konsey üyesi veteriner Danny Chambers, The Guardian'a "Veteriner meslektaşlarımdan hiçbiri Bobi'nin aslında 31 yaşında olduğuna inanmıyor" dedi.

Wired tarafından Aralık ayında yapılan bir araştırma, Bobi'nin Portekiz hükümetinin kedi, köpek ve diğer evcil hayvanlara ilişkin veri tabanına resmi olarak yalnızca Temmuz 2022'de kaydedildiğini belirtti. Köpeğin sahibi Leonel Costa, köpeği 1992'de doğmuş olarak kaydetti, ancak orada sahibinin sözünden başka kanıt bulunamadı. Portekiz yasaları, 2008'den önce doğan köpeklerin Ekim 2020'ye kadar kaydedilmesini gerektirmiyordu.

Ek olarak, resimlerde birçok veteriner Bobi'nin aşırı kilolu göründüğünü fark etti, bu da Bobi'nin o kadar yaşlı olma ihtimalini daha da azaltıyor.

Macaristan'daki Eötvös Loránd Üniversitesi'nden köpek ömrü uzmanı Enikő Kubinyi, Wired'a şöyle konuştu: "İnsanlar arasında bile fazla kilolu insanların bu kadar uzun süre hayatta kalabilmesi gerçekten mümkün değil."

Şüpheler sonucunda Guinness Rekorlar Kitabı konuyu araştıracağını duyurdu ve bu arada unvanı askıya aldı.

Guinness Dünya Rekorları Associated Press'e Salı günü e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, "İncelememiz devam ederken, hem yaşayan en yaşlı köpek rekorlarını hem de tüm bulgularımız yerine getirilene kadar geçici olarak duraklatmaya karar verdik" dedi.

Bobi'nin sahibi Costa, köpeğinin unvanını savundu ve evcil hayvanını köpek maması yerine insan gıdasıyla beslediği için veterinerlik dünyasının ona karşı komplo kurduğunu söyledi. Reuters'e göre Salı günü yaptığı açıklamada Costa, "Veterinerlik dünyasındaki elit bir grup... insanlara Bobi'nin hayat hikayesinin doğru olmadığı fikrini vermeye çalıştı." dedi.

Bu arada Associated Press'e gönderdiği bir e-postada Costa, Guinness Dünya Rekorları'nın Bobi'nin yaşını doğrulamak için bir yıl harcadığını ve onun şampiyonluktan hiç para kazanmadığını söyledi.

Dünyanın En Yaşlı Köpeği Bobi'nin Guinnes rekoru askıya alındı