Eski ABD Başkanı Trump Süleymani operasyonunu anlattı

Eski Amerikan Başkanı Trump, seçim kampanyası sırasında, başkanlığında yapılan İranlı General Kasım Süleymani suikastına değindi. İran’ın Süleymani’nin öldürülmesinin sonrasında Amerikan üslerine yaptığı füze saldırılarını önceden haber verdiğini iddia etti.

Eski ABD Başkanı Trump Süleymani operasyonunu anlattı

“İranlılar bizi arayıp "dinleyin, bizim bir seçeneğimiz yok, sizi vuracağız. Çünkü öz saygımız var" şeklinde konuştu.”

Eski Amerikan Başkanı Donald Trump, 2024 seçimlerine yönelik mitinglerini sürdürüyor. Trump bu defa Teksas'taydı. Kendi emriyle İranlı General Kasım Süleymani'nin Amerikan ordusunca öldürülmesine ilişkin konuştu. Tahran'ın Amerikan üssüne saldırı öncesi kendilerine haber verdiğini belirtti. “İranlılar bizi arayıp "dinleyin, bizim bir seçeneğimiz yok, sizi vuracağız. Çünkü öz saygımız var" şeklinde konuştu ve ben onları anladım. Biz onları vurduk ve onlar bir şey yapacaklar. "sahip olduğunuz belli bir askeri üsse 18 füze fırlatacağız" dediler.”

Söz konusu saldırıda, ABD'nin Irak'taki Ayn El-Esad Hava Üssü’nün yanı sıra, Erbil'de ABD askerlerinin bulunduğu noktalar hedef alınmıştı. İran'ın dini lideri Ali Hamaney, 22 füze gönderilmesini "ABD'nin yüzüne tokat indirmek" olarak yorumlamıştı. Saldırıda onlarca Amerikan beyin sarsıntısı geçirmiş fakat can kaybı yaşanmamıştı.

Eski ABD Başkanı Trump Süleymani operasyonunu anlattı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?