Filistin yanlısı protesto işinden etti! Google, o çalışanı işten çıkardı

Google çalışanı teknoloji etkinliğinde Filistin yanlısı protesto düzenledikten sonra kovuldu.

Filistin yanlısı protesto işinden etti! Google, o çalışanı işten çıkardı

New York City'deki şirketin açılış konuşmasında bir çalışan, "Soykırımı, ırkçılığı veya gözetlemeyi güçlendiren teknoloji üretmeyi reddediyorum" diye bağırdı.

Cuma günü yayınlanan bir rapora göre Google, şirketin New York City'deki açılış konuşmasında Filistin yanlısı protesto düzenleyen bir mühendisi kovdu. Çalışan, protestoyu Google İsrail şefi Barak Regev'in bir konuşma yaptığı sırada düzenledi.

GOOGLE DA İSRAİL YANLISI ÇIKTI

Güvenlik onu bölgeden dışarı çıkarırken, "Nimbus Projesi Filistinli toplum üyelerini tehlikeye atıyor" diye bağırdı.

Bir Google sözcüsü, CNBC haber kaynağına, çalışanın "şirket sponsorluğundaki resmi bir etkinliğe müdahale ettiği" gerekçesiyle işine son verildiğini söyledi.

Google gibi şirketlerin, İsrail’i desteklediği ve milyon dolarlık iş anlaşmalarına imza attığı ortada iken, pek çok Google çalışanı Gazze’deki acılara ortak olup ya kendi istifa ediyor ya da protesto düzenleyerek işten atılıyor.

Sözcü, eski çalışanın hangi politikaları ihlal ettiğini belirtmeden, "Bu davranış, sorun ne olursa olsun uygun değil ve çalışanın politikalarımızı ihlal etmesi nedeniyle işine son verildi." dedi.

Nimbus Projesi, Google'ın saflarındakiler de dahil olmak üzere Filistin yanlısı savunucular tarafından uzun süredir eleştirildi. Tel Aviv'e bulut bilişim hizmetleri sağlamak üzere Google ile Amazon ile İsrail hükümeti ve ordusu arasında 1 milyar doların üzerinde bir sözleşmeyi içeriyor.

Google ve Amazon çalışanlarının 2021 yılında Guardian'da yayınlanan açık mektubu, sözleşmenin "İsrail ordusu ve hükümeti tarafından gerçekleştirilen sistematik ayrımcılığı ve yerinden edilmeyi Filistinliler için daha da acımasız ve ölümcül hale getireceğini" söyleyerek sözleşmeyi kınadı.

Filistin yanlısı protesto işinden etti! Google, o çalışanı işten çıkardı