Güney Kore köpek eti ticaretini yasaklayan yasayı kabul etti

Güney Kore, köpeklerin etleri için kesilmesini ve satılmasını 2027 yılına kadar sona erdirmeyi amaçlayan yeni bir yasayı kabul etti.

Güney Kore köpek eti ticaretini yasaklayan yasayı kabul etti

Güney Kore, köpeklerin etleri için kesilmesini ve satılmasını 2027 yılına kadar sona erdirmeyi amaçlayan yeni bir yasayı kabul etti.

Yasa, yüzyıllardır süregelen köpek eti yeme alışkanlığına son vermeyi amaçlıyor.

Köpek eti son birkaç yılda müşterilerin gözünden düştü. Özellikle gençler bundan kaçınıyor.

Yasaya göre, köpek etinin dağıtılması veya satılması gibi, köpeklerin tüketim amacıyla yetiştirilmesi veya kesilmesi de yasaklanacak. Bunu yapmaktan suçlu bulunanlar hapse gönderilebilir.

Köpekleri kesenler üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilirken, et için köpek yetiştiren veya köpek eti satanlar ise en fazla iki yıl hapis cezasına çarptırılabilecek. Ancak köpek etinin tüketimi yasa dışı olmayacak.

Yeni mevzuat üç yıl içinde yürürlüğe girecek ve çiftçilere ve restoran sahiplerine alternatif istihdam ve gelir kaynakları bulmaları için zaman tanıyacak. İşletmelerini aşamalı olarak yerel makamlara devretmek için bir plan sunmaları gerekecek.

Hükümet, işletmeleri kapanmaya zorlanacak olan köpek eti yetiştiricilerine, kasaplara ve restoran sahiplerine tam destek sözü verdi, ancak ne tür tazminat teklif edileceğinin ayrıntıları henüz üzerinde çalışılmadı.

Hükümet istatistiklerine göre, Güney Kore'de 2023 yılında yaklaşık 1.600 köpek eti restoranı ve 1.150 köpek çiftliği vardı.

"Boshintang" adı verilen köpek eti yahnisi, bazı yaşlı Güney Koreliler arasında lezzetli bir yemek olarak kabul ediliyor, ancak et artık gençler arasında popüler değil.

Geçen yıl yapılan bir Gallup anketine göre, son 12 ayda insanların yalnızca %8'i köpek etini denediğini söyledi; bu oran 2015'te %27'ydi. Ankete katılanların beşte birinden azı et tüketimini desteklediğini söyledi.

Geçmişi 1980'li yıllara dayanan önceki hükümetler köpek etini yasaklama sözü verdiler ancak ilerleme kaydedemediler. Şu anki Başkan Yoon Suk Yeol ve First Lady Kim Keon Hee hayvanseverler olarak biliniyor. Çiftin altı köpeği var ve Kim, köpek yeme uygulamasının sona ermesi çağrısında bulundu.

Uzun süredir yasağın uygulanması için baskı yapan hayvan hakları grupları Salı günkü oylamanın sonucunu açıkladı.

Kore'deki Humane Society'nin genel müdürü Jung Ah Chae, yasağı hayattayken gördüğüne şaşırdığını söyledi. "Bu değişimin çok geç geldiği milyonlarca köpek için kalbim kırılırken, Güney Kore'nin artık tarihimizdeki bu sefil sayfayı kapatabilmesi ve köpek dostu bir geleceği kucaklayabilmesi beni çok mutlu ediyor" dedi.

Güney Kore köpek eti ticaretini yasaklayan yasayı kabul etti
İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

    Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

    Tekrar deneyiniz.