Irak, İran büyükelçiliğine yapılan saldırıyı kınadı

İsrail bu kez de hedefini İran’a çevirdi ve Suriye’deki İran büyükelçiliğine saldırdı. İlk tepki Irak’tan geldi…

Irak, İran büyükelçiliğine yapılan saldırıyı kınadı

Irak dışişleri bakanlığı Salı günü, İsrail'in Şam'daki İran büyükelçiliğine düzenlediği ve bir gün önce aralarında iki üst düzey komutanın da bulunduğu İslam Devrim Muhafızları Kudüs Gücü'nün yedi üyesinin öldürüldüğü hava saldırısını kınadı.

Pazartesi günü İsrail hava saldırıları, Şam'ın Mezze mahallesindeki İran büyükelçiliğinin konsolosluk bölümünü hedef alarak ciddi maddi hasara yol açtı ve aralarında Suriye ve Lübnan'daki Devrim Muhafızları komutanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahedi'nin de bulunduğu yedi Devrim Muhafızları üyesini öldürdü.

Irak dışişleri bakanlığı yaptığı açıklamada, Suriye'nin başkenti Şam'daki İran diplomatik misyonunun İsrail işgal güçleri tarafından hedef alınmasını kınadı.

Dışişleri Bakanlığı, "Bu saldırı, uluslararası hukukun ve Suriye'nin egemenliğinin açık ve aşikar bir ihlalini temsil ediyor" dedi ve "uluslararası yasalar uyarınca diplomatik dokunulmazlığa sahip olan diplomatik misyonların güvenliğini tehlikeye attığını" ekledi.

İran'ın Suriye Büyükelçisi Hossein Akbari gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırının F-35 savaş uçakları tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, "İran'ın İsrail'e tepkisinin sert olacağını" vurguladı.

Suriye savunma bakanlığı, "saldırının tüm binanın yıkılmasına ve içerideki herkesin ölümüne ve yaralanmasına yol açtığını ve cesetleri enkazdan çıkarmak için çalışmaların sürdüğünü" söyledi.

İsrail, neredeyse 13 yıldır devam eden iç savaşı boyunca Suriye'de rejim kontrolündeki bölgelere yüzlerce hava saldırısı düzenledi ve sıklıkla Suriye ordusunu destekleyen Lübnan'daki Hizbullah grubu gibi İran yanlısı milisleri vurduğunu iddia etti.

İsrail, Suriye'de kendisine atfedilen saldırılar hakkında nadiren yorum yaparken, ezeli rakibi İran'ın orada yer edinmesine tolerans göstermeyeceği konusunda defalarca uyardı.

Irak, İran büyükelçiliğine yapılan saldırıyı kınadı