İsrail Hamas ile rehine takası anlaşmasını kabul etti!

İsrail, ABD'nin önerisini kabul etti: Hamas ile rehine değişimi anlaşmasını kabul etti.

İsrail Hamas ile rehine takası anlaşmasını kabul etti!

İsrail, ABD'nin, Gazze'de Hamas tarafından tutulan 40 İsrailli rehinenin serbest bırakılması karşılığında Tel Aviv'in, İsrail vatandaşlarını öldürmekten dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 100 kişi de dahil olmak üzere 700'den fazla Filistinli mahkumu serbest bırakacağı bir mahkum-rehine değişimi anlaşması teklifini onayladı.

CNN Haber'e göre, İsrail kaçırılanları evlerine geri döndürmek için önemli tavizler vermeyi kabul etti. Ek olarak CNN, güncellemeyi diplomatik bir kaynakla da doğruladı; bu kaynak, yardım girişi ve Gazze'de İsrail ordusunun yeniden konumlandırılması da dahil olmak üzere çözülmemiş sorunların devam ettiğini söyledi.

İsrail, CIA Direktörü Bill Burns'ün öne sürdüğü öneriyi kabul etti. CNN analisti Barak Ravid'in Katar'ın Doha kentindeki son tur müzakerelerle ilgili haberine göre Burns, Hamas ve İsrail'in arabulucular aracılığıyla görüşmelerde bulunduğu Doha'daydı.

Ravid, anlaşmanın Hamas tarafından onaylanmadığını ve anlaşmaya yanıt verilmesinin bir ila üç gün sürebileceğini söyledi.

İlk aşamada Hamas, aralarında İsrail askerlerinin de bulunduğu kadın, yaşlı, hasta ve yaralılardan oluşan rehinelerin serbest bırakılmasını önerdi. Bu sayının hayatta kalan yaklaşık 100 rehineden yaklaşık 40'ı olduğuna inanılıyor.

İsrail Hamas ile rehine takası anlaşmasını kabul etti!