İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes görüşmeleri yarın yeniden başlıyor

Mısırlı yetkililer, İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerinin yarın (17 Mart Pazar) Katar’da yeniden başlayacağını bildirdi.

İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes görüşmeleri yarın yeniden başlıyor

Mısırlı yetkililere göre, İsrail ile Hamas arasındaki savaşta ateşkesi güvence altına alma amaçlı bir süre ara verilen müzakerelerin Pazar günü Katar'da ciddi anlamda yeniden başlaması bekleniyor.

ATEŞKES GÖRÜŞMELERİ YARIN KATAR’DA YENİDEN BAŞLIYOR

Görüşmeler, Müslümanların kutsal ayı olan Ramazan ayının başlangıcından bu yana hem İsrailli yetkililerin hem de Hamas liderlerinin dolaylı müzakerelere ilk kez katılması anlamına geliyor.

Uluslararası arabulucular bu hafta başında Ramazan başlamadan önce altı haftalık bir ateşkes sağlamayı umuyorlardı, ancak Hamas, Gazze'de kalıcı bir ateşkese yol açmayacak herhangi bir anlaşmayı reddetti; İsrail bu talebi reddetti.

Ancak son günlerde her iki taraf da hiçbir zaman tam anlamıyla kesintiye uğramayan görüşmeleri yeniden rayına oturtmak için hamleler yaptı.

Biri görüşmelerde yer alan, diğeri ise bu konuda brifing alan iki Mısırlı yetkiliye göre Hamas, arabuluculara çatışmayı sona erdirecek üç aşamalı bir plan için yeni bir teklif sundu.

3 AŞAMALI PLAN

İlk aşama, İsrail tarafından tutulan 350 Filistinli mahkum karşılığında Gazze'de militanlar tarafından tutulan 35 rehinenin (kadınlar, hastalar ve yaşlılar) serbest bırakılmasını içerecek altı haftalık bir ateşkes olacak.

Hamas ayrıca her asker başına 50 mahkum karşılığında en az beş kadın askeri serbest bırakacak; bunlardan bazıları terör suçlamalarıyla uzun hapis cezalarına çarptırılmış durumda.

Yetkililer, İsrail güçlerinin Gazze'deki iki ana yoldan çekileceğini, yerinden edilmiş Filistinlilerin çatışmalar nedeniyle harap olan kuzey Gazze'ye dönmesine izin vereceğini ve bölgeye serbest yardım akışına izin vereceğini söyledi.

Yetkililer, ikinci aşamada iki tarafın daimi ateşkes ilan edeceğini ve Hamas'ın daha fazla mahkum karşılığında rehin tutulan İsrail askerlerini serbest bırakacağını söyledi.

Yetkililer, üçüncü aşamada İsrail'in Gazze ablukasını kaldırması ve yeniden inşanın başlamasına izin vermesi karşılığında Hamas'ın elindeki cesetleri teslim edeceğini söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu öneriyi "gerçekçi değil" olarak nitelendirdi.

Ancak İsrailli müzakerecileri daha fazla görüşme için Katar'a göndermeyi kabul etti.

Mısırlı yetkililer, bu görüşmelerin Pazar öğleden sonra devam etmesinin beklendiğini ancak Pazartesi gününe ertelenebileceğini söyledi.

Netanyahu'nun hükümeti kalıcı ateşkes çağrılarını reddederek öncelikle "Hamas'ı yok etme" hedefini gerçekleştirmesi gerektiği konusunda ısrar etti.

İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes görüşmeleri yarın yeniden başlıyor