İsrail savaş sonrası Gazze planlarını açıkladı!

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail ile Hamas arasındaki savaş sona erdikten sonra Gazze'nin gelecekteki yönetimine ilişkin önerilerin ana hatlarını açıkladı.

İsrail savaş sonrası Gazze planlarını açıkladı!

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail ile Hamas arasındaki savaş sona erdikten sonra Gazze'nin gelecekteki yönetimine ilişkin önerilerin ana hatlarını açıkladı.

Bölgede Filistin yönetiminin sınırlı olacağını söyledi.

Hamas'ın artık Gazze'yi kontrol etmeyeceğini ve İsrail'in genel güvenlik kontrolünü elinde tutacağını da sözlerine ekledi.

Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığı, Gazze'deki çatışmaların planın yayınlanmasıyla birlikte devam ettiğini ve son 24 saatte düzinelerce insanın öldürüldüğünü söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken bu hafta bölgeye geri dönecek. İşgal altındaki Batı Şeria'daki Filistinli yetkililer ve İsrailli liderlerle görüşmelerde bulunması bekleniyor.

Ziyareti, Hamas'ın üst düzey lideri Salih el Aruri'nin Salı günü Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta öldürülmesinin ardından bölgedeki gerilimlerin arttığı bir dönemde gerçekleşti. Onun öldürülmesinden geniş ölçüde İsrail sorumlu tutuldu. İsrail olaya karıştığını ne doğruladı ne de yalanladı.

Galant'ın "dört köşe" planına göre İsrail, Gazze'nin genel güvenlik kontrolünü elinde tutacak.

İsrail bombardımanının neden olduğu geniş çaplı yıkımın ardından bölgenin yeniden inşası sorumluluğunu çok uluslu bir güç üstlenecek.

Komşu Mısır'ın da plan kapsamında oynayacağı belirsiz bir rol olacak.

Ancak belgede Filistinlilerin bölgenin yönetiminden sorumlu olacağı da belirtiliyor.

Gallant, "Gazze sakinleri Filistinli, bu nedenle İsrail Devleti'ne karşı herhangi bir düşmanca eylem veya tehdit olmaması koşuluyla Filistinli kurumlar sorumlu olacak" dedi.

Gazze'de "ertesi gün" konuşulması İsrail'de derin anlaşmazlığa yol açtı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetinin bazı aşırı sağcı üyeleri, bölgede Yahudi yerleşimlerinin yeniden kurulmasıyla birlikte Filistin vatandaşlarının Gazze'yi terk ederek sürgüne gitmeye teşvik edilmesi gerektiğini söyledi; bu tartışmalı öneriler "aşırılıkçı" ve "işe yaramaz" olduğu gerekçesiyle reddedildi. ” bölgedeki diğer ülkeler ve İsrail'in bazı müttefikleri tarafından.

Galant'ın önerileri bazı kabine meslektaşları tarafından önerilenlerden daha pratik olarak görülse de, bu yıkıcı savaş bittiğinde Gazzelilerin bölgeyi yönetme konusunda tam kontrole sahip olmalarına izin verilmesi gerektiğini söyleyen Filistinli liderler tarafından büyük olasılıkla reddedilecekler.

Netanyahu, Gazze'nin nasıl yönetilmesi gerektiğine dair düşüncelerini kamuoyuna açık bir şekilde açıklamadı.

Gazze'deki savaşın henüz birkaç ay sürebileceğini ve açık hedefin Hamas'ı tamamen bitirmek olduğunu öne sürdü.

Galant'ın planı aynı zamanda İsrail ordusunun Gazze'deki savaşın bir sonraki aşamasında nasıl ilerlemeyi hedeflediğini de özetledi.

İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF), operasyonların baskınlar, tünellerin yıkılması ve hava ve kara saldırılarını içereceği Gazze Şeridi'nin kuzeyinde daha hedefe yönelik bir yaklaşım benimseyeceğini söyledi.

Güneyde İsrail ordusunun Hamas liderlerini bulmaya ve İsrailli rehineleri kurtarmaya çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Perşembe günü IDF, Gazze Şehri ve Han Yunus da dahil olmak üzere Gazze'nin kuzey ve güneyindeki bölgeleri vurduğunu söyledi.

"Terörist altyapıya" saldırılar düzenlediğini ve militan olarak tanımladığı ve askerlerin yanında patlayıcı patlatmaya çalışan kişileri öldürdüğünü söyledi.

Ayrıca üst düzey bir Filistin İslami Cihad görevlisi olan Mamdouh Lolo'yu da hava saldırısında öldürdüğünü duyurdu.

Gazze'de Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığı, son 24 saatte Gazze Şeridi'nde 125 kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Sağlık bakanlığından bir yetkili, Han Yunus'un batısındaki El Mawasi'de İsrail hava saldırılarında aralarında dokuz çocuğun da bulunduğu 14 kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Küçük kasaba, İsrail güçleri tarafından yerinden edilmiş Filistinliler için “güvenli alan” olarak belirlendi. IDF, Hamas'ın iddiaları hakkında yorum yapmadı.

Görgü tanığı Jamal Hamad Salah, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, "Gece yarısı, çoğu çocuk olmak üzere insanların uyuduğu 4×2 çadırlardaki çadırlara bir saldırı vurduğunda biz uyuyorduk" dedi. “Orada 40 metre öteye uçan bir ceset bulduk.”

Yardım kuruluşu Save the Children'ın işgal altındaki Filistin topraklarından sorumlu ülke direktörü Jason Lee, "Gazze'de güvenli hiçbir yer yok" dedi. "Kamplar, barınaklar, okullar, hastaneler, evler ve sözde 'güvenli bölgeler' savaş alanları olmamalıdır."

Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığı, İsrail'in misilleme kampanyasının başlangıcından bu yana Gazze'de öldürülen toplam insan sayısının Perşembe günü 22.400'ü aştığını ve bu sayının bölgenin 2,3 milyonluk nüfusunun neredeyse %1'ini oluşturduğunu söyledi.

İsrail'in saldırısı, Hamas silahlı adamlarının 7 Ekim'de İsrail'in güneyine sürpriz bir saldırı düzenleyerek çoğu sivil 1.200 kişiyi öldürmesi ve yaklaşık 240 kişiyi rehin almasıyla başladı.

İsrail savaş sonrası Gazze planlarını açıkladı!