İsrail ve Filistin savaşında son gelişme! 1 ülke daha savaşa dahil oldu

İsrail, Yemen'deki Husi Milislerine ait askeri tesisi vurdu.

İsrail ve Filistin savaşında son gelişme! 1 ülke daha savaşa dahil oldu

İsrail ile Hamas arasında 24 Kasım'da başlayan ateşkes sona erdi. İsrail, Gazze'deki saldırılarına devam ederken bu kez dikkat çeken bir gelişme yaşandı. İsrail ordusu, Yemen'in Sana kentinde İran destekli Husi milislerine ait bir askeri tesisi hedef aldı. Gazze Şeridi'nde devam eden geçici ateşkesin bitmesinin ardından İsrail ordusu, saldırılarına Gazze'ye ek olarak Yemen'e yönlendirdi. Sana kentindeki Husi milislerine ait askeri tesisi vuran İsrail, bölgede gerilimi artırdı.

İsrail'in saldırısında, Suudi medyası hava saldırısından kaynaklanan bir patlama olduğunu belirtirken, Husi yetkilileri ise patlamanın eski mühimmatların infilak etmesinden kaynaklandığını iddia etti. Gazze'deki saldırılarını sürdüren İsrail ordusu, aynı zamanda Hamas liderlerinden Yahya Sinwar'ın bulunduğu bölgeye odaklanmış durumda yer alıyor. İsrail basını, Sinwar'ın bulunduğuna inanılan Han Yunus kentindeki sivillere tahliye emri verildiğini ve bölgenin tehlikeli bir savaş bölgesi olduğu uyarısında bulunulduğunu aktardı.

Hamas lideri Sinwar, 2011 yılında gerçekleşen mahkum takası anlaşmasıyla serbest bırakılmış ve Aksa Tufanı Harekatı'nda önemli bir rol oynamıştı. İsrail'in arananlar listesinde üst sıralarda yer alan Sinwar, İsrail ile Hamas arasındaki gerginlikte önemli bir figür olarak görülüyor.

İsrail ve Filistin savaşında son gelişme! 1 ülke daha savaşa dahil oldu