İsveç, NATO üyelik süreciyle ilgili Macaristan'la görüşecek

İsveç Başbakanı Kristersson, NATO üyelik süreciyle ilgili görüşmeler için Macaristanlı Orban'la görüşmeyi kabul etti.

İsveç, NATO üyelik süreciyle ilgili Macaristan'la görüşecek

İsveç Başbakanı Kristersson, NATO üyelik süreciyle ilgili görüşmeler için Macaristanlı Orban'la görüşmeyi kabul etti.

Türkiye'nin onaylamasının ardından Macaristan, İsveç'in NATO üyeliğini etkin bir şekilde destekleyen tek ülke oldu.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ülkesinin askeri ittifak üyeliğini henüz onaylamayan tek NATO üyesi olan Macaristan'dan mevkidaşı ile görüşmeyi kabul etti.

İsveç kamu televizyonu Perşembe günü Kristersson'un Başbakan Viktor Orban'a yazdığı ve bu hafta Budapeşte'de "ikimiz için de uygun bir zamanda" buluşma davetini kabul ettiğini söylediği bir mektup yayınladı.

Kristersson mektubunda, "İsveç'in NATO üyeliğinin Macaristan parlamentosunda onaylanması sürecinin tamamlanması, ikili ilişkimizi ilerletmek ve karşılıklı anlayış ve güveni güçlendirmek için sağlam bir temel oluşturacaktır." dedi.

Yetkili, “ülkelerimiz arasında daha yoğun bir diyalogun faydalı olacağını” ekledi ve 1 Şubat'ta Avrupa Konseyi toplantısında Brüksel'de konuşma fırsatına sahip olacaklarını da sözlerine ekledi.

Mektubun yayınlanması, Türkiye parlamentosunun İsveç'in NATO üyeliğini onaylamasından bir gün sonra geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde imza atması bekleniyor.

Kristersson, Ankara'daki oylamanın ardından İsveç'in ittifaka katılmaya "bir adım daha yaklaştığını" söyledi.

Aynı gün X'te yayınlanan bir gönderide Orban, ülkesinin İsveç'in üyeliğini desteklediğini yazdı ve milletvekillerinden bu üyeliği bir an önce onaylamaları yönünde çağrıda bulunacağını söyledi.

Ancak Perşembe günü Macaristan'ın parlamento sözcüsü Laszlo Kover, İsveç'in NATO üyelik hedefinin desteklenmesinde acil bir durum olmadığını söyledi.

"Özel bir aciliyet hissetmiyorum. Ayrıca olağanüstü bir durum olduğunu da düşünmüyorum” diye konuştu.

Finlandiya, Nisan ayında ittifakın 31'inci üyesi oldu ve NATO'nun Rusya ile olan sınırı iki katına çıktı. Ayrıca, otuz yılı aşkın bir süre önce Sovyetler Birliği'nin çöküşünün ardından bloğa katılan üç küçük Baltık ülkesinin savunmasını da güçlendirdi.

İsveç ve Finlandiya'nın her ikisinin de Soğuk Savaş'a kadar uzanan uzun bir askeri bağlantısızlık geçmişi vardı. Ancak Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi kıtadaki bağları sarstı ve politikaları değiştirdi.

Hem Orban hem de Erdoğan Rusya'yla nispeten dostane ilişkiler sürdürüyor.

İsveç, NATO üyelik süreciyle ilgili Macaristan'la görüşecek