İzlanda’da yanardağ patlaması!

Balıkçı kasabasının yeniden boşaltılması talimatı verildiği andan kısa bir müddet sonra, İzlanda'da bir yanardağ patlaması daha meydana geldi. İşte, bölgedeki son durum...

İzlanda’da yanardağ patlaması!

Balıkçı kasabasının yeniden boşaltılması talimatı verildiği andan kısa bir müddet sonra, İzlanda'da bir yanardağ patlaması daha meydana geldi. İşte, bölgedeki son durum...

Bölgedeki başka bir patlamadan sadece birkaç hafta sonra güneybatı İzlanda'da bir yanardağ patladı ve yakındaki kasabanın sakinleri yeni bir risk altına girdi.

Cumartesi günü, İzlanda Ulusal Polis Komiseri, ilk olarak Kasım ayında boşaltılan balıkçı kasabası Grindavík sakinlerine, bölgedeki yollarda volkanik çatlaklar açılmasının ardından Pazartesi gecesi tekrar tahliye etmelerini emretti.

Patlamanın ardından polisin alarm seviyesini yükselttiğini belirten kurum, durumu izlemek için İzlanda Sahil Güvenlik helikopterinin de konuşlandırıldığını ekledi.

Patlamadan saatler önce İzlanda meteoroloji ofisi bir deprem bildirmişti.

Reykjanes yarımadasındaki İzlanda'nın başkenti Reykjavík'in yaklaşık 70 kilometre (43 mil) güneybatısında bulunan Grindavík, daha önce lav patlamaları ve gökyüzüne büyük duman bulutları gönderen dramatik bir volkanik patlamayla sonuçlanan haftalarca süren sismik aktivitenin ardından tahliye edilmişti.

Kasaba aynı zamanda turistleri dumanı tüten jeotermal suyuna çeken ve ülkenin en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri olan İzlanda'nın ünlü Mavi Lagünü'ne de ev sahipliği yapıyor.

Ülkenin Sivil Koruma Dairesi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, "Emrin önümüzdeki üç hafta boyunca geçerli olacağı varsayılabilir" dedi ve emrin tek istisnasının yetkililerin resmi işleri yürütmesi veya bölge sakinleri için olacağını ekledi.

En son tahliye emri, İzlanda Meteoroloji Ofisi'nin Cuma günü volkanik çatlaklarla ilişkili tehlikelerin önceki değerlendirmeye göre daha yüksek risk olarak değerlendirildiğini bildirmesinin ardından geldi.

Hükümet kurumu, "Sivil Koruma Dairesi'nin 12 Ocak'ta yayınlanan tehlike değerlendirmesine göre, kamu güvenliği hususları ışığında Grindavík'te yaşamaya devam etmenin haklı görülmediğini" söyledi.

Ajans, magma miktarının Aralık ayında meydana gelen önceki patlamaya benzer bir seviyeye ulaştığını söyledi. Ancak son patlama durumunda magma, önceki patlamayla karşılaştırıldığında "daha güneye göç edebilir" ve muhtemelen Grindavík kasabasına ulaşabilir.

Yetkililere göre Aralık ayındaki patlamanın bugüne kadarki en büyük patlama olduğu düşünülüyor.

Kasım ayında olağanüstü hal ilan edildi.

İzlanda’da yanardağ patlaması!