Japonya’da yeni yılın ilk günü yaşanan depremde bilanço ağırlaşıyor

1 Ocak 2024 tarihinde yani yeni yılın ilk günü Japonya’da 7,6 büyüklüğünde deprem, tüm ülkede hayatı alt üst etmişti. Japonya depreminde bilanço giderek ağırlaşıyor…

Japonya’da yeni yılın ilk günü yaşanan depremde bilanço ağırlaşıyor

1 Ocak 2024 tarihinde yani yeni yılın ilk günü Japonya’da 7,6 büyüklüğünde deprem, tüm ülkede hayatı alt üst etmişti. Japonya depreminde bilanço giderek ağırlaşıyor…

Japonya’da 238 kişinin ölümüne neden olan ve Ishikawa kıyısındaki hasarlı Noto Yarımadası'nda yaklaşık 14.000 kişinin hâlâ yerinden edildiği 7,6 büyüklüğündeki Yeni Yıl Günü depreminin üzerinden bir ay geçti.

JAPONYA DEPREMİNİN ÜZERİNDEN 1 AY GEÇTİ

Afetten en çok zarar gören kasabaların bulunduğu Ishikawa vilayetinin yetkilileri, depremin tam olarak meydana geldiği saatte, yerel saatle 16.10'da (05:10 GMT), en kötü depremde hayatını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunacaklar. 

Yerel otoritelerin sağladığı son verilere göre depremde 200'den fazla kişinin ölümüne ek olarak 1.179 kişi yaralandı, 19 kişi hâlâ kayıp, yaklaşık 46.300 bina da hasar gördü.

Ishikawa Valisi Hiroshi Hase, olaydan saatler önce kurbanların anısına yaptığı açıklamada, ölen ve kaybolanların beklenmedik bir doğal afet nedeniyle hayatlarının perdesini aniden kapatmak zorunda kaldığını belirterek, ailelerinin ve sevdiklerinin acı ve üzüntüsünü paylaştığını söyledi. 

Bölgenin topoğrafyasını değiştiren felaketin üzerinden bir ay geçtikten sonra hayatta kalanlar bir miktar normale dönmeye çabalarken, işletmeler de nasıl açılacaklarını düşünmeye devam ediyor.

Etkilenen bölgelerde elektrik tedariki büyük ölçüde yeniden sağlandı. Depremden hemen sonra etkilenen 40.000 eve kıyasla, en çok etkilenen ve mağdurların çoğunluğunun bulunduğu Wajima ve Suzu da dahil olmak üzere altı belediyede yaklaşık 2.500 ev hala elektriksiz durumda.

Bölgenin elektrik operatörü Hokuriku Electric, toprak kaymalarından kaynaklanan yol hasarı nedeniyle kuzeybatı Wajima ve diğer bölgelere hizmetin yeniden sağlanmasının en az iki ay daha süreceğini tahmin ediyor.

Su kaynağının geri kazanılması daha büyük zorluklarla karşı karşıyadır. Depremden kısa bir süre sonra 110.000'den fazla ev susuz kaldı ve Çarşamba günü 40.890 ev hala susuz idi.

Yomiuri gazetesinin haberine göre, 122 telefon direğinin hizmet dışı kalması nedeniyle bazı bölgelerde telekomünikasyon da kesintiye uğradı.

Japonya Meteoroloji Ajansı'nın rakamlarına göre, 1 Ocak'taki depremden bu yana Salı sabahının erken saatlerine kadar 1.500'den fazla ciddi şiddette sarsıntı kaydedildi.

Bunlar arasında 31 Ocak Perşembe günü yerel saatle 8.07'de (Çarşamba 23:07 GMT) 4,4 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldi.

Sismik aktivite giderek azalmasına rağmen meteoroloji otoriteleri alarmın devam etmesi yönünde çağrıda bulunuyor. 

Japonya’da yeni yılın ilk günü yaşanan depremde bilanço ağırlaşıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?