Kazakistan bu gece yarısından itibaren tek saat dilimine geçiyor

Kazakistan, 1 Mart Cuma günü saat 12'den itibaren tek bir zaman dilimine (UTC+5) geçecek.

Kazakistan bu gece yarısından itibaren tek saat dilimine geçiyor

Kazakistan, zaman hesaplama prosedürlerine ilişkin hükümet kararnamesinin ardından 1 Mart Cuma gününe bağlanan gece yarısı 12'den itibaren tek bir zaman dilimine (UTC+5) geçecek.

29 Şubat'ı 1 Mart'a bağlayan geceden itibaren Astana, Almatı ve Çimkent şehirlerinin yanı sıra Abay, Akmola, Almatı, Zhambyl, Zhetisu, Karagandı, Kostanai, Pavlodar, Kuzey Kazakistan, Türkistan, Ulytau ve Doğu Kazakistan bölgeler yerel saati bir saat geri alacak.

Kazakistan'da tek bir saat diliminin uygulanmasına yönelik girişim, zaman hesaplama konularında bir çalışma grubundan oluşan Kazak bilim adamları ve uzmanların ortaya koyduğu tavsiyelerden yola çıktı.

Vatandaşların daha uygun bir saat dilimi talebine yanıt olarak Nisan 2023'te kurulan grup, diğer kurumların yanı sıra bilimsel enstitüler, tıp üniversiteleri, devlet kurumları ve Parlamentonun temsilcilerinden oluşuyordu.

Saat dilimi değişikliğine uyum sağlama

Kazinform ajansı zaman değişikliklerine uyum için bazı öneriler yayınladı. İşte, o tavsiyeler…

İlk günlerde daha fazla uyumak, mümkünse uyku süresini bir saat uzatmak daha iyidir. Dengeli bir beslenmeyi sürdürmek, yağlı, baharatlı, sokak yemekleri ve tatlılardan uzak durup vitamin açısından zengin besinler eklemek de önemlidir.

Özellikle çocuklar ve yaşlılar için stresi azaltmak için fiziksel aktiviteye ve açık havada yürüyüşlere katılın, böylece mesleki ve ev içi baskıları azaltın.

Çocukların ihtiyaçlarına daha fazla ilgi ve hoşgörü gösterin. Yaşlıların hafif akşam yürüyüşleri yapmaları, yorucu aktivitelerden kaçınmaları ve kan basıncını takip etmeleri tavsiye ediliyor.

Kronik hastalığı olan kişiler ilaç programlarına uymalıdır.

Seyahat sorunları

Ulaştırma Bakanlığı, demiryolu idareleri ve Kazakistan Temir Zholy ulusal demiryolu şirketi yolcu treni tarifelerinde düzenleme yaptı. Yolcu trenlerinin işleyişine ilişkin tüm değişiklikler resmi internet sitelerinde ve online platformlarda yer alıyor.

Air Astana, SCAT ve Qazaq Air gibi havayolları bilet satış sistemlerini güncelleyerek yolculara resmi kanallardan bildirimler sundu.

Gadget'ları ve cihazları ayarlama

Dijital Kalkınma, Yenilik ve Havacılık ve Uzay Sanayii Bakanlığı, cihazların güncellenmesi ve yeni saat dilimine geçiş için evrensel talimatlar sundu. İnternet bağlantısı üzerinden etkinleştirilen otomatik güncellemeler ve zaman algılama ayarları, zamanı otomatik olarak ayarlayacak. Aksi takdirde manuel ayar yapılması gerekecek.

Kazakistan bu gece yarısından itibaren tek saat dilimine geçiyor