Kızıldeniz'deki gerginliği azaltma çağrısı gerçekleşti

BM Genel Sekreteri, Kızıldeniz'deki gerginlik için taraflara itidal çağrısında bulundu.

Kızıldeniz'deki gerginliği azaltma çağrısı gerçekleşti

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kızıldeniz bölgesindeki artan gerginliğin kontrol altına alınması amacıyla uluslararası gemicilere ve bölge ülkelerine çağrıda bulundu. Guterres, özellikle Yemen açıklarında İran destekli Husilerin gerçekleştirdiği saldırıları kınayarak, taraflardan uluslararası hukuka uyum ve kötüleştirebilecek adımlardan kaçınma çağrısında bulundu.

BM Sözcülük Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD ve İngiltere'nin Yemen'e yönelik hava saldırısının ardından Guterres'in, BM Güvenlik Konseyi'nin Kızıldeniz ile ilgili 2722 sayılı kararına tam saygı duyulması gerektiğini vurguladığı belirtildi. Açıklamada, Genel Sekreter'in, Kızıldeniz'de uluslararası gemiciliği hedef alan saldırıların kabul edilemez olduğunu ve küresel tedarik zincirlerinin güvenliğini tehdit ettiğini vurguladığı ifade edildi. Husilerin, İsrail'e destek iddiasıyla gerçekleştirdikleri saldırıların ardından bölgede birçok gemicilik şirketinin seferlerini durdurma kararı aldığına dikkat çekilen açıklamada, Guterres'in tüm taraflara, Kızıldeniz'de ve genel olarak bölgede durumu daha da kötüleştirebilecek adımlardan kaçınma çağrısında bulunduğu belirtildi.

Kızıldeniz'in, küresel deniz ticaretinin önemli bir rotası olan Süveyş Kanalı üzerinden dünya ekonomisine büyük katkı sağladığı göz önüne alındığında, bölgedeki bu tür gerginliklerin uluslararası güvenliği ve ekonomiyi nasıl etkilediği büyük bir endişe kaynağı olarak öne çıkıyor. Guterres'in çağrısı, uluslararası toplumun diplomatik çözümler arayarak bölgedeki gerilimi düşürme çabalarını artırmaya teşvik ediyor.

Kızıldeniz'deki gerginliği azaltma çağrısı gerçekleşti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?