Lahey'de yargılanan İsrail savunmasına başladı

Güney Afrika'nın Lahey'de bulunan Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırım iddiasıyla suçlanan İsrail, kendisini savunmaya başladı.

Lahey'de yargılanan İsrail savunmasına başladı

Uluslararası Adalet Divanı'nda Güney Afrika'nın başvurusu ile yargılanmaya başlanan ve soykırım iddiasıyla suçlanan İsrail, savunmasını yapmaya başladı. İsrail, yöneltilen soykırım iddialarını reddederken, kendini savunma hakkı bulunduğunu öne sürdü. 

Güney Afrika'nın kendisine yönelttiği soykırım iddialarını ikiyüzlülük olarak tanımlayan İsrail, bu suçlamaları yanlış ve ağır şekilde çarpıtılmış olduğunu ileri sürdü. Savunmasında ağırlıklı olarak Hamas tarafından 7 Ekim 2023 tarihinde düzenlenen saldırılara ağırlık veren İsrail, asıl soykırım yapanın Hamas olduğunu iddia etti. 

İsrail savunmasında mahkemeye çağrıda bulunarak, Gazze'deki operasyonun durdurulması halinde kendisinin savunmasız kalacağını öne sürdü. Güney Afrika ise İsrail'in Gazze'de devam eden saldırılarının bir an önce durdurulmasını talep ederken, mahkemenin bu konuda karar almasının haftalar sürebileceği belirtiliyor.

Lahey'de yargılanan İsrail savunmasına başladı