Netanyahu, Hamas'ın rehinelerin serbest bırakılması yönündeki şartlarını reddetti

Orta Doğu krizi dinmiyor! İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın ‘rehinelerin serbest bırakılması’ yönündeki teklif ve şartlarını reddetti.

Netanyahu, Hamas'ın rehinelerin serbest bırakılması yönündeki şartlarını reddetti

Orta Doğu krizi dinmiyor! İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın ‘rehinelerin serbest bırakılması’ yönündeki teklif ve şartlarını reddetti. 

Dünyadan son dakika gelişmeleri… İsrail-Hamas çatışması aylardır sürerken, bugün flaş bir gelişme yaşandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın Gazze'de tutulan geri kalan rehinelerin serbest bırakılması için önerdiği, savaşın sona ermesi ve İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nden çekilmesi de dahil olmak üzere Hamas'ı yerinde bırakacak koşullar olduğunu söylediği şeyleri reddetti. Ayrıca ABD'nin desteklediği iki devletli çözüme karşı olduğunu da yineleyerek Biden yönetimiyle anlaşmazlığa düştü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, savaşın sona ermesi ve İsrail güçlerinin Şeridi'nden çekilmesi de dahil olmak üzere, Gazze'de tutulan rehinelerin serbest bırakılması için Hamas'ın ileri sürdüğü koşullar olduğunu söylediği şeyleri reddetti. Pazar günü yaptığı açıklamada, bu şartları kabul etmenin ve Hamas'ı Gazze'de bırakmanın "İsrail'in güvenliğine ölümcül bir darbe" olacağını söyledi.

Netanyahu yaptığı açıklamada, "Sadece tam bir zafer Hamas'ın ortadan kaldırılmasını ve tüm rehinelerimizin geri dönmesini sağlayacaktır" dedi ve hafta sonu ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı telefon görüşmesinde bu pozisyonunu vurguladığını ekledi.

Savaşmaya devam etme sözü, Gazze Sağlık Bakanlığı'nın Şerit'teki ölü sayısının 25.000'i geçtiğini söylemesinin ardından geldi; bu, bölgedeki yıkımın boyutunun altını çizen korkunç bir kilometre taşı.

Netanyahu ayrıca Filistin devletine karşı muhalefetini ikiye katlayarak Biden yönetimiyle anlaşmazlığa düştü ve Gazze'nin askerden arındırılması ve savaştan sonra İsrail'in "tam güvenlik kontrolü" altında kalması gerektiğini söyledi.

Bu açıklama, Wall Street Journal'ın, ABD, Katar ve Mısır'ın, İsrail ve Hamas'a, İsrail birliklerinin Gazze'den nihai olarak çekilmesinden ve çatışmaların durdurulmasından önce tüm rehinelerin serbest bırakılacağı bir anlaşmaya varmaları konusunda baskı yaptığını bildirdiği sırada geldi. Diplomatlar görüşmelere arabuluculuk yapıyor.

Hamas, çatışmalara yedi günlük bir ara verilmesi ve İsrail hapishanelerindeki 200'den fazla Filistinlinin serbest bırakılması karşılığında Katar'ın müzakere ettiği bir anlaşmayla Kasım ayında 100'den fazla rehineyi serbest bırakmıştı. Benzer sayıda rehinenin hâlâ Gazze'de esir tutulduğu düşünülüyor.

Geçen hafta Katar ve Fransa, İsrail ile Hamas arasında İsrailli rehinelere hayat kurtaran ilaçların teslim edilmesi konusunda bir anlaşmaya varılmasına aracılık etti; bu anlaşmaya Gazze'nin en savunmasız bölgelerindeki sivillere ilaç transferi de dahildi.

Netanyahu, Hamas'ın rehinelerin serbest bırakılması yönündeki şartlarını reddetti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?