Netanyahu savaş sonrası Gazze planını açıkladı!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, savaş sonrası planını açıkladı. Gazze’nin terörizmle bağlantısı olmayan 'Yerel Yetkililer' tarafından yönetilmesini önerdi.

Netanyahu savaş sonrası Gazze planını açıkladı!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, savaş sonrası planını açıkladı. Gazze’nin terörizmle bağlantısı olmayan 'Yerel Yetkililer' tarafından yönetilmesini önerdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail güvenlik kabinesine, Gazze'nin çatışma sonrası yönetimini özetleyen ve Hamas yerine terörle bağlantısı olmayan "yerel yetkililerin" atanmasını vurgulayan stratejik bir belge sundu. 

Perşembe günü ilk kez kabineye açıklanan bu belge, Netanyahu'nun savaşın başlangıcından bu yana savunduğu ilkeleri yineliyor. Bu, galanın sağcı koalisyonu içindeki potansiyel çatlaklara ilişkin endişelerin ve Gazze Şeridi’nde İsrail yerleşimlerinin yeniden kurulmasına ilişkin karşıt görüşlerin olduğu bir dönemde geldi.

Netanyahu, Filistin Yönetimi'nin Gazze'ye dönüşüne sürekli olarak karşı çıktı ve Biden yönetiminin vizyonuyla uyumlu, reformdan geçirilmiş bir Filistin Yönetimi'nin olası kabul edilebileceğini ima etti, ancak Gazze'nin "El Fetihistan"a dönüşmesi fikrini reddetti. İlkeler belgesinde Filistin Yönetimi'nden açıkça bahsedilmiyor ve Gazze'nin gelecekteki yönetimindeki potansiyel rolü konusunda yoruma yer bırakılıyor.

Planda, Biden Yönetimi'nin Gazze'nin toprak bütünlüğüne ilişkin ilkelerine aykırı olarak Gazze'nin askerden arındırılması ve güvenlik tampon bölgesi oluşturulmasına yönelik bir dizi tedbirin ana hatları çiziliyor. Aynı zamanda İsrail'in kaçakçılığı önlemek için Mısır-Gazze sınırını "güneyden kapatma" niyetini de detaylandırıyor ve beklenen zorluklara rağmen ABD ve Mısır'dan işbirliği arayışına giriyor.

Netanyahu'nun vizyonunun merkezinde Gazze'nin tamamen askerden arındırılması ve bu tür çabalarda deneyimli Arap ülkeleriyle işbirliği içinde bir "radikalleşme planının" başlatılması yer alıyor. Bununla birlikte, bağımsız Filistinli aşiret liderlerinin güçlendirilmesinin fizibilitesine şüpheyle yaklaşılıyor ve analistler, Irak'taki başarısız Amerikan stratejileriyle paralellikler kuruyor.

Bu arada uluslararası toplum, Filistinliler arasında mevcut meşruiyet eksikliğine rağmen, Filistin Yönetimi'nin Gazze'deki nihai yönetimine sıcak bakıyor ve yönetimin katılımını savunuyor. Netanyahu'nun belgesi aynı zamanda BM yardım kuruluşu UNRWA'nın tartışmalı bir şekilde kapatılmasını da öneriyor ve çalışanlarının 7 Ekim saldırılarına karıştığı iddiasını gerekçe göstererek böyle bir hareketin acil insani sonuçlarını kabul ediyor.

Netanyahu savaş sonrası Gazze planını açıkladı!