Salmonella salgını durmuyor!

Salmonella salgını dünya çapında duyulmaya başlandı. Son olarak ise ABD ve Kanada'da can kaybı yaşandı.

Salmonella salgını durmuyor!

ABD ve Kanada'da meydana gelen salmonella salgınında 8 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından yapılan açıklamada, salgının kaynağının bozulmuş kavunlar olduğu belirtildi. Salgın, 38 eyalette 230 kişiyi etkileyerek 20 Kasım'dan bu yana devam ediyor. FDA, 3 kişinin salmonella salgını nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kanada Halk Sağlığı Ajansı ise 6 eyalette 129 salmonella vakasının görüldüğünü ve 5 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Salgından etkilenenler arasında özellikle 5 yaşın altındaki ve 65 yaşın üzerindeki bireylerin bulunduğu belirtildi. ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, salgının bozulmuş kavunlardan kaynaklandığını vurgulayarak kesilmiş kavunların satın alınmaması konusunda uyarıda bulundu. FDA, salgınla bağlantılı markaların ürünlerini geri çağırdığını açıkladı.

Salmonella bakterisi tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine neden olabilen ve bağırsak sistemini etkileyen yaygın bir bakteridir. Bakteriye maruz kalan kişilerde semptomlar, maruziyetten 6 saat ile 6 gün sonra ortaya çıkıyor. İshal, mide bulantısı, kusma ve ateş gibi belirtiler yer alıyor.

Salmonella salgını durmuyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?