Son dakika! İran ve Umman Dışişleri Bakanları Filistin ve Gazze'deki gelişmeleri değerlendirdi!

İran ve Umman Dışişleri Bakanları, Gazze'deki son durumu ele alarak, İsrail'in saldırılarını kınayıp uluslararası topluma çağrıda bulundular.

Son dakika! İran ve Umman Dışişleri Bakanları Filistin ve Gazze'deki gelişmeleri değerlendirdi!

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Ummanlı mevkidaşı Bedr bin Hamed el-Busaidi'nin Gazze'deki son durumu görüşmeleri ve ortak basın toplantısı, bölgesel gelişmeler ve Filistin sorununa yönelik endişeleri dile getirdi. Abdullahiyan, İslam ülkelerinde istikrar ve güvenliğin sağlanması, İsrail'in işlediği savaş suçları ve soykırımın durdurulması için çaba harcadıklarını vurguladı. Abdullahiyan, Gazze ve Batı Şeria'daki gelişmelerin Umman ile görüşmesinin önemli bir başlığı olduğunu belirtti. Umman'ın bölgedeki çatışmalara çözüm bulmada aktif bir rol oynadığını ifade etti.  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınayarak uluslararası topluma sorumluluklarına yerine getirme çağrısında bulundu.

İsrail'in saldırılarının ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in İsrail'in savaş kabinesinin toplantısına katılmasıyla başladığını iddia eden Abdullahiyan, AB'nin İsrail'e yönelik çelişkili tavrını eleştirdi.  Gazze'deki son ölümler ve saldırılar nedeniyle bölgede savaşın genişlemesi riskine dikkat çekti ve tüm taraflara yeni saldırıları durdurma çağrısında bulundu. Aksa Tufanı saldırısında ele geçirilen belgelere atıfta bulunarak İsrail'in tüm toprakları ele geçirme planlarını ve halkı göç ettirme amacını dile getirdi. İran ve Umman arasındaki ilişkilerin iyi bir şekilde ilerlediğini ve ekonomik, ticaret, kültür, turizm, bilim ve teknoloji alanlarında işbirliği yapıldığını belirtti.

Umman Dışişleri Bakanı Busaidi ise İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını şiddetle kınayarak uluslararası topluma, İsrail'in sivil bölgelere yönelik saldırılarına son verme ve Gazze'ye insani yardımların ulaştırılması çağrısında bulundu. Bölgede barış ve istikrar için çaba harcamanın önemine vurgu yaptı. İran ile Umman arasındaki ilişkilerin güçlü temellere dayandığını, bu ilişkilerin genişleyerek ivme kazandığını ifade etti.

Son dakika! İran ve Umman Dışişleri Bakanları Filistin ve Gazze'deki gelişmeleri değerlendirdi!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?