Tayvan'da son 25 yılın en güçlü depremi yaşandı: En az 7 kişi hayatını kaybetti!

Tayvan'da son 25 yılın en güçlü depremi yaşandı: En az 7 kişi hayatını kaybetti! İşte, bölgeden son görüntüler!

Tayvan'da son 25 yılın en güçlü depremi yaşandı: En az 7 kişi hayatını kaybetti!

Çarşamba günü Tayvan'da düzinelerce binaya zarar veren ve Japonya ve Filipinler'e kadar uzanan tsunami uyarılarına yol açan güçlü depremde en az 7 kişi öldü ve yaklaşık 60 kişi yaralandı.

Yetkililer, deprem ve bir dizi artçı sarsıntının adayı on yıllardır sarsan en güçlü sarsıntılar olduğunu söyledi ve önümüzdeki günlerde daha fazla sarsıntı olacağı konusunda uyardı.

TAYVAN YÜZYILIN EN BÜYÜK DEPREMİYLE SARSILDI

Taipei Merkezi Hava Durumu İdaresi Sismoloji Merkezi müdürü Wu Chien-fu, "Deprem karaya yakın ve sığ. Tayvan'ın her yerinde ve açık denizdeki adalarda hissedildi" dedi.

İki tektonik plakanın birleşim noktasına yakın olması nedeniyle düzenli olarak depremlerin vurduğu ada için sıkı inşaat düzenlemeleri ve afet bilinci, büyük bir felaketi önlemiş gibi görünüyor.

Çarşamba günkü 7,4 büyüklüğündeki deprem, yerel saatle (00.00 GMT) sabah 8:00'den hemen önce meydana geldi; Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırma Kurumu (USGS), merkez üssünü Tayvan'ın Hualien Şehri'nin 18 kilometre (11 mil) güneyinde, 34,8 kilometre derinlikte belirledi.

Yetkililer, sabahın erken saatlerinde şehri çevreleyen tepelerde yürüyüşe çıkan yedi kişilik gruptan üç kişinin, depremin gevşettiği kayalar nedeniyle ezilerek öldüğünü söyledi.

Ayrı bir gelişmede, bölgedeki bir tünele yaklaşırken aracının heyelan çarpması sonucu bir kamyon sürücüsü hayatını kaybetti.

Sosyal medya, deprem sırasında sallanan binaların ülkenin dört bir yanından paylaşılan video ve görüntülerle doluydu.

Yerel TV kanalları, heyelan nedeniyle ulaşımı kesilen, yaklaşık 100.000 kişinin yaşadığı dağlarla çevrili bir kıyı kenti olan Hualien'e giden yollarda kayaları temizleyen buldozerleri gösterdi.

Merkezi Acil Durum Operasyon Merkezi ölü sayısını doğruladı ve yaklaşık 60 kişinin depremden kaynaklanan yaralanmalar nedeniyle tedavi edildiğini ekledi.

Tayvan'da son 25 yılın en güçlü depremi yaşandı: En az 7 kişi hayatını kaybetti!