Trump'ın sosyal medya şirketinin halka açılmasına onay verildi

Donald Trump borsaya geri dönüyor. Eski ABD başkanı bu süreçten oldukça büyük bir kazanç elde edecek.

Trump'ın sosyal medya şirketinin halka açılmasına onay verildi

Donald Trump borsaya geri dönüyor. Eski ABD başkanı bu süreçten oldukça büyük bir kazanç elde edecek.

Halka açık bir paravan şirket olan Digital World Acquisition Corp.'un hissedarları, yapılan oylamada Trump'ın medya işletmesiyle birleşme anlaşmasını onayladı.

Bu, amiral gemisi ürünü sosyal ağ sitesi Truth Social olan Trump Media & Technology Group'un yakında Nasdaq borsasında işlem görmeye başlayacağı anlamına geliyor.

Donald Trump, birleşik şirketin çoğuna, yani yaklaşık 79 milyon hisseye sahip olacak. Bunu Digital World'ün 22 Mart'taki 36,94 dolarlık kapanış hisse senedi fiyatıyla çarptığınızda hisselerinin toplam değeri yaklaşık 3 milyar dolar olabilir.

Yeşil ışık, olası Cumhuriyetçi başkan adayının bugüne kadarki en maliyetli hukuki savaşıyla karşı karşıya olduğu bir zamanda geldi: dolandırıcılık davasında 454 milyon dolarlık bir karar.

Ancak şirketin yönetim kurulu, şirket içindeki kişilerin yeni ihraç edilen hisseleri altı ay boyunca satmasını engelleyen bir "kilitleme" hükmünde değişiklik yapmadıkça, Trump anlaşmanın beklenmedik getirisini hemen nakde çeviremeyecek.

Digital World hisselerindeki son aktivite bir gösterge ise, Trump Media'nın hissedarları inişli çıkışlı bir yolculukla karşı karşıya olabilir.

Dijital Dünya yatırımcılarının çoğu, büyük kurumsal ve profesyonel yatırımcılar yerine ya Trump hayranı olan ya da çılgınlıktan para kazanmaya çalışan küçük yatırımcılardır.

Bu hissedarlar, birleşmenin gerçekleşeceği beklentisiyle bu yıl hisse senedini iki katından fazla desteklediler. Ancak 22 Mart'ta hisseler neredeyse yüzde 14 oranında değer kaybetti.

Trump'ın borsaya daha önceki girişi pek iyi sonuçlanmadı. Trump Hotels and Casino Resorts 1995'te halka açıldı. 2004'te Trump'ın kumarhane şirketi iflas koruması için başvurdu ve New York Menkul Kıymetler Borsası'ndan çıkarıldı.

Trump Media geçen yılın ilk dokuz ayında 49 milyon dolar kaybetti, sadece 3,4 milyon dolar gelir elde etti ve 37,7 milyon dolar faiz gideri ödemek zorunda kaldı.

Trump'ın sosyal medya şirketinin halka açılmasına onay verildi