Ukrayna, AB müzakereleriyle önemli bir dönemeçte

Ukrayna, AB üyeliği müzakereleriyle önemli bir adım attı. İşte son dakika detayları..

Ukrayna, AB müzakereleriyle önemli bir dönemeçte

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Avrupa Konseyi'nin Ukrayna'nın AB üyeliği için başlatılan müzakerelerin heyecan verici bir aşamaya geçtiğini duyurdu. Zelenskiy, "Bu hafta Avrupa Konseyi, Ukrayna'nın AB ile müzakerelere başlama kararı aldı. Süreç tarama aşamasına girerek Ukrayna mevzuatının AB standartlarına uygunluğunu resmi olarak değerlendirecek" dedi.

Gelecek müzakere çerçevesini değerlendiren Zelenskiy, "Müzakere süreci zorlu olacak,  Ukrayna'nın Avrupa'nın ayrılmaz bir parçası olduğu tarihi bir gerçekliğe doğru emin adımlarla ilerliyoruz" şeklinde konuştu. Ukrayna'ya yönelik mali destek programlarına vurgu yaparak, "Yılın ilerleyen dönemlerinde Ukrayna'nın mali ihtiyaçlarına yönelik kapsamlı destek programları hazırlıyoruz. Bu, AB düzeyindeki programları içerirken, dondurulan Rus varlıklarının da etkili bir şekilde değerlendirilmesini içeriyor" dedi.

Zelenskiy, müzakerelerin yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri ve G7 ülkelerinden bekledikleri desteği vurgulayarak, "Varlıkların dondurulması konusu bu hafta ele alınan en önemli kararlardan biri oldu. G7 liderliklerinden beklentimiz, bu varlıkların Ukrayna'nın güvenliğini ve toplumunu korumak için etkili bir şekilde kullanılmasıdır" ifadelerini kullandı.

Ukrayna, AB müzakereleriyle önemli bir dönemeçte
İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

    Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

    Tekrar deneyiniz.