Ukrayna iki Rus savaş uçağını düşürdü

Ukrayna-Rusya savaşı canlı: Son dakika… Ukrayna 'iki Rus savaş uçağını düşürdü'…

Ukrayna iki Rus savaş uçağını düşürdü

Ukrayna-Rusya savaşı canlı: Son dakika… Ukrayna 'iki Rus savaş uçağını düşürdü'…

Kiev Hava Kuvvetleri, Ukrayna'nın iki Rus savaş uçağını düşürdüğünü bildirdi. Ukrayna genelkurmay başkanı Oleksandr Syrsky Telegram'dan şu notu yazdı:

"Bu sabah Ukrayna Silahlı Kuvvetleri hava kuvvetleri, birliklerimizin mevzilerine güdümlü hava bombalarıyla saldıran iki Rus uçağını imha etti... Çalışmanız için teşekkürler!"

Yerel bir yetkilinin Kyiv Post'a verdiği bilgiye göre, Mariupol vatandaşları sabah 9.16 civarında şehirde iki patlama duydu ve yanan uçaklardan biri sekiz mil güneydeki Rybatske köyünün yakınına düştü. Sosyal medyadaki görüntülerde, suda yüzen bir şeklin görülebildiği Rybatske kıyısı açıklarındaki iddia edilen kaza yerinin etrafında dönen bir helikopter görülüyor.

Su-34 ve Su-35S olduğu bildirilen iki bombardıman uçağının Doğu Ukrayna semalarında imha edilmesi, Rus uçaklarının düşürülmesinde son dönemde yaşanan artışların sonuncusu oldu.

Kiev hava kuvvetleri şefi, hafta sonunda toplam değeri 100 milyon dolardan fazla olan üç Rus savaş uçağının, iki Su-34 ve bir Su-35'in düşürüldüğünü iddia etti. Ukrayna ayrıca Ocak ayında üretiminin 330 milyon dolara mal olduğu bildirilen Beriev A-50 askeri gözlem uçağını da düşürdü.

Rusya savunma bakanlığı, tesis olduğu anlaşılan bir dizi patlamayı gösteren videonun yanı sıra yaptığı açıklamada, "Merkez'deki birlikler saldırıya geçerek Avdiivka'daki kok fabrikasının tam kontrolünü ele geçirdi." dedi.

Ukrayna iki Rus savaş uçağını düşürdü