Ukrayna Rusya'ya ait bir savaş uçağını düşürdü

Ukrayna'da düşürülen Rus uçaklarının sayısında artış olduğu bildirildi.

Ukrayna Rusya'ya ait bir savaş uçağını düşürdü

Rusya-Ukrayna savaşı 2. yılında karşılıklı saldırılarla devam ederken, Rus savaş uçaklarının saldırıları Ukrayna’yı harekete geçirdi. Son olarak bu sabah, Ukrayna, Rusya’ya ait bir savaş uçağını düşürdü. Böylece, Ukrayna tarafından düşürülen Rus savaş uçaklarının sayısında artış kaydedildi.

Ukrayna ordusu, birkaç gün içinde 10 Rus askeri uçağını düşürdüğünü açıkladı; bu, önceki aylara göre keskin bir artışa işaret ediyor.

İddia, Batılı tedariklerdeki gecikmeler nedeniyle Ukrayna güçlerinin yaşadığı kıtlığa rağmen geliyor.

Ukrayna, geniş çaplı işgalin başladığı Şubat 2022'den bu yana toplam 342 Rus uçağı ve 325 helikopterin düşürüldüğünü söylüyor.

Bu rakamlar doğrulanmadı ve Rusya herhangi bir yorum yapmıyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı 27 Şubat öğleden sonra bir Facebook gönderisinde "Ah, yine başardık!" Ve şimdi 10 günde 10 Rus uçağı imha edildi!" duyurusunu yaptı.

Ukrayna Hava Kuvvetleri komutanı Mykola Oleshchuk, düşürülen son iki Rus uçağının Su-34 bombardıman uçakları olduğunu ve her ikisinin de ülkenin doğusunda düşürüldüğünü söyledi.

Oleshchuk, "Bu tür savaş ve özel uçak kayıpları göz önüne alındığında, Rusların bir düşünmesi ve havacılık kıyma makinelerini en azından bir süreliğine durdurması gerekiyor" dedi.

Ukrayna Rusya'ya ait bir savaş uçağını düşürdü