Yeni Zelanda'da sigara satışı yasası iptal ediliyor!

Yeni Zelanda bir ilke imza atmış ve 2008 sonrası doğmuş kişilere sigara satmama kararı almıştı. Kararın iptal edilmesi gündeme geldi.

Yeni Zelanda'da sigara satışı yasası iptal ediliyor!

Yeni Zelanda'da, 2008 sonrası doğanlara ömür boyu sigara satışını yasaklayan yasa tasarısının iptal edilme kararı alındı. Ekonomi Bakanı Nicola Willis, yasanın vergi kesintilerini finanse etmek amacıyla bu kararın alındığını duyurdu. Bakan Willis, kararın hükümete 610 milyon dolarlık bir maliyet getireceğini belirterek, vergi kesintilerini finanse etmek adına bu adımın önemli olduğunu vurguladı.

Önceden planlanan yasada, 2008 sonrası doğanlara ömür boyu sigara satışının yasaklanması, mevcut sigara satıcılarının %90'ına satış yasağı getirilmesi ve sigaralardaki nikotin miktarının azaltılması öngörülüyordu. Başbakan Christopher Luxon, tasarının geri çekilmesinin kara borsada sigara satışlarını engelleyeceğini ve marketlerin saldırıya uğramasını önleyeceğini iddia etti. Yeni Zelanda'da sigara yasağının iptal edilmesi, maliyetler ve güvenlik endişeleriyle ilgili tartışmalara neden olmuştur.

Yeni Zelanda'da sigara satışı yasası iptal ediliyor!
İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

    Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

    Tekrar deneyiniz.