Dünyada açlık oranı her geçen gün artıyor

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir araştırmaya göre dünya üzerinde en az 815 milyon insanın aç olduğu tespit edildi.


Dünyada açlık oranı her geçen gün artıyor

Birleşmiş Milletler (BM) harekete geçti. Tüm dünyada en az 815 milyon insanın aç olduğunu ifade eden raporlar ve son 10 yıldan beridir ilk defa yukarı yönlü hareket ederek artan açlık nedeni ile BM Gıda ve Tarım Örgütü tarafından başlatılan sürdürülebilir 17 projeden bir tanesi olan açlığın sona ermesini sağlamak için yeni projelerin devreye alınacak olduğu açıklandı. Birleşmiş Milletler (BM) 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyar olacağını, henüz bugün 2017 yılında 7.5 milyar olan nüfusu tamamen doyurmanın mümkün olmasına rağmen bugün bile 815 milyon insanın aç olduğunu açıkladı. 2050 yılına kadar üretimin %50 oranında arttırılmaması durumunda çok büyük insani krizlerin yaşanacak olduğunu belirten raporlar, her yıl  1.3 milyar ton gıdanın çöpe gittiğini de doğruladı.

 AÇLIK ARTIYOR, ÜRETİM YETERSİZ

Bugünün şartlarına göre en az 155 milyon çocuğun aç olduğu, ancak her yıl çöpe atılan 1.3 milyar ton gıdanın çöpe atılmaması ve yenilebilir şekilde aç insanlara sunulması durumunda açlık sorunlarının ortadan kalkabilecek olduğu biliniyor. BM’ye göre şirketlerin yaptıkları 1 dolarlık gıda tasarrufu, 14 dolara varan maliyetleri ortadan kaldırıyor ve aç insanların daha ucuz bir şekilde karınlarını doyurmasını sağlıyor.

DÜNYA BİR KAOS YAŞAYABİLİR

Birçok ünlü yorumcu ve bilim adamı dünyadaki açlık oranının her geçen gün artması sebebiyle bundan yıllar sonra insanların yemek bulabilmek için büyük bir kaos yaşayabileceğini öne sürüyor. Bununla ilgili tedbirlerin bugünden alınması gerektiğini vurgulayan bilim adamları dünyanın bu konuda çok duyarsız olmasından şikayetçi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Dolar Milyoneri Suudi Prensin Babası Açlık Grevi Yapıyor

Dolar Milyoneri Suudi Prensin Babası Açlık Grevi Yapıyor

Suudi Arabistan'da yolsuzluk gerekçesiyle gözaltına alınan prenslerden Velid bin Talal'ın babası açlık grevine başladı. Talal bin Abdülaziz, tutuklama olaylarını protesto için 10 Kasım'da başladığı açlık grevine devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz